Çocuk Ölümlerinin Sorumluları Cezalandırılsın

Son zamanlarda devlet tarafından katledilen ve bir türlü faillerinin bulunmayan çocuk ölümlerinin önüne geçilebilmiş değil. Geçtiğimiz dönemlerde devletin kamu gücünü kullanarak katlettiği Uğur(12), Ceylan(12), Medeni (18) ve Berkin(16) bunlardan sadece birkaçıydı. Ve yapılan katliamların faillerinin kayırılması, siyasiler tarafından sahiplenilmesi, katliamı gerçekleştirenleri korkutmaktan ziyade onları cesaretlendirmektedir.

Cizre’de 27 Aralık’tan bu yana devam eden olaylarda 4 çocuk katledildi. 27 Aralıkta 19 yaşındaki Yasin Özel ile 15 yaşındaki Barış Dalmış saldırılarda yaşamını yitirdi. AKP savaş politikalarını derinleştirmekten yana adımlar atarken, iç güvenlik paketi daha yasalaşmadan bile insanları öldürme gücünü elinde görmeye başlayan bir devlet gerçeğiyle karşı karşıyayız. Geçtiğimiz hafta Cizre’de güvenlik güçlerinin silahından çıkan kurşunun kalbine isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren 14 yaşındaki Ümit Kurt ve bu hafta Çarşamba günü plakası olmayan güvenlik güçlerine ait araçlardan çıkan bir polisin silahla başından vurduğu 12 yaşındaki Nihat Kazanhan devam eden bu katliamların son mağdurları olmuştur.

Devlet otoritesinin; bu tür ihlallerin önüne geçmek için çalışmalar yürütmesi gerekirken; yeni çıkarılan paketlerle failleri cesaretlendirilmesi, hukuk sistemi içerisindeki muafiyet ve çıkan diğer durumlar ile siyasilerin failleri sahiplenmesi; bu katliamların durmayacağını, aksine devamının geleceğini göstermektedir. Ve bu durumun sıklaşması çocuk ölümlerinin olağanlaşmasına neden olarak; zaten hayatın her alanında mağdur edilen, hakkı ihlal edilen çocukların; devlet otoritesinin çocukları korumasını unutturmakta ve toplumsal duyarlılığın gelişmesini de önlemektedir.

Kutsal olan yaşam hakkının korunması, devletin temel amaç ve görevlerinden olmasına rağmen; devletin kendi gücü ile yaşam hakkını insanları katlederek elinden alması; özellikle de kendi var oluş sebebini bile gerçekleştirmekten aciz olduğunu göstermektedir. Özellikle, güvenlik güçlerinin sivillere yönelik saldırgan tutumunun, siyasilerin bu tür olayların faillerini sahiplenmesi ve cesaretlendirmesinin, adaletin gerektiği gibi tecelli etmemesi ve yetkililerin kayıtsız davranışlarının bir an önce son bulması, Cizre’de yaşanan olaylarda katledilen çocukların 14 yaşındaki Ümit Kurt’un ve son olarak 16 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın katledilmesine sebep olanların bulunarak cezalandırılması ve bu tür olayların bir daha yaşanmamasını diliyoruz.

İHD Batman Şubesi
Çocuk Hakları Komisyonu

Bir cevap yazın