Çocukların Öldürülmesine Alışmayacağız!

16 yaşındaki Özcan Erbaş, 30 Kasım 2020 tarihinde Hakkâri’nin Derecik ilçesi Yeşilova Mahallesi’nde 3 arkadaşı ile piknik yapmak ve palamut toplamak için gezintiye çıktığı esnada sınır hattından açılan ateş sonucunda sırtına isabet eden kurşunla yaşamını yitirdi. Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre; Türkiye-Irak sınırına yaklaşık 400 metre uzaklıkta gerçekleşen olayda, ateş açılmadan önce sınır hattında görevli askerler tarafından herhangi bir uyarı yapılmadı.

Olaydan hemen sonra Hakkâri Valiliği tarafından, “askeri yasak bölgede olan mücavir alanda yurt dışından yurt içine yasa dışı yollarla girmeye çalışan kişilerin sözlü olarak uyarıldığı, bu uyarıya cevap verilmemesi üzerine havaya açılan ateş sonucunda bir kişinin yaşamını yitirdiği, olaya ilişkin adli ve idari soruşturmanın başlatıldığı” açıklaması yapıldı. Olayın duyulması üzerine olay yerine giden Özcan’ın amcası, askerlerin yerde kanlar içinde yatan Özcan’a müdahale etmediğini, yeğenini sırtına alarak yola taşımak zorunda kaldığını, Özcan’ın ateşli silahla sırtından yaralandığını ve hastanede yaşamını yitirdiğini ifade etti.

Kürt coğrafyasındaki sınır bölgelerinde kolluk görevlilerinin keyfi nedenlerle açtıkları ateş nedeniyle her yıl insanlar yaşamını yitirmeye ya da yaralanmaya devam ediyor. Yaşanan bu ölüm ve yaralanmalar sonucunda failler hakkında etkili, objektif ve şeffaf soruşturmalar yapılmadığı için ihlaller önlenemiyor ve sürekli hale geliyor. Failin kamu görevlisi olduğu bu ve benzeri ihlallerde, devletin artık bir yargılama kültürü haline getirdiği cezasızlık politikası, kamu görevlilerinin silah kullanma konusunda pervasızca davranmasına neden oluyor.

İnsan hakları savunucuları olarak bu duruma ALIŞMAYACAĞIZ! Yaşama ve gelişme hakkı elinden alınan her bir çocuğun adalet arayışı için mücadele edeceğimizi bir kez daha beyan ediyoruz. Bıkmadan tekrar ederek, Türkiye’nin BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne taraf olduğunu, bu sözleşmeyle tüm çocukların yaşama ve gelişme hakkının güvence altına alındığını bütün sorumlulara hatırlatıyoruz.

Türkiye Devleti’ni sözleşmedeki yükümlülükleri gereğince; her bir çocuğun ölümünde koşulsuz şartsız çocuklardan yana taraf olmaya ve 16 yaşındaki Özcan Erbaş’ın yaşamını yitirmesinde sorumluluğu olan tüm kamu görevlilerinin tespit edilerek etkili bir idari ve cezai soruşturma sürecini başlatmaya çağırıyoruz!

İnsan Hakları Derneği Çocuk Hakları Komisyonu