Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilleri Seçimleri Gözlem Ara Raporu

İHD ve Bağımsız Seçim İzleme Platformu olarak yürüttüğümüz seçim gözlem çalışmaları kapsamında seçim ihlalleri ve ihlal iddialarına ilişkin elimize ulaşan ilk veriler şu şekildedir:

Adıyaman Kahta’ya bağlı Eskitaş köyünde AKP Adıyaman İl Başkanı’nın kardeşleri jandarma görevlilerinin eşliğinde köyde açık oy kullandırdığını açıklandı..

Ankara: Çankaya İlçesi Gülen Muharrem Pakoğlu Ortaokulu’nda Yeşil Sol Parti adına 1174 nolu sandıkta YSK’dan alınan sandık kurulu üyesi belgesi olduğu halde sandık kurulu başkanına verilen listede isminin yer almadığı gerekçesiyle sandık kurulunda görev alamadı.

Ankara Yurtdışı: oylarının sayılacağı Ankara Ticaret Odası Kongre Salonuna IHD Genel Sekreteri Hüseyin Küçükbalaban, MYK üyeleri Osman İşçi, Adnan Vural ve İHD üyesi İsmail Boyraz Bağımsızız Seçim İzlemesi yapmak üzere saat 19.30 sıralarında sayım merkezine geldik. İlçe Seçim Kurulu yetkilisi ve Güvenlik Amirine yapacağımız gözlem ve çalışma hakkında bilgi verildi. İlçe Seçim Hakimine bilgi vereceklerini bildirerek beklememizi istediler. Bir saati aşkın bir süre bekledik. Tekrar sorduğumuzda gözlem için içeriye girmemizle ilgili kendilerine bilgi gelmediği cevabını verdiler. Bunun üzerine oradan ayrıldık.

Diyarbakır: 200’e yakın kişi, bilgisi dışında sandık kurulu üyesi yapılmalarından kaynaklı oy kullanamadı. Seçmenlere, sandık başında oy kullanamayacakları bildirildi. Seçmenler, sandık kurulu üyesi olan kişiler için gerekli 142 kodlu belgeleri olmamalarından kaynaklı oy kullanamadı.

Gaziantep’te iddialara göre 1000 civarındaki seçmenin bilgileri dışında Vatan Partisi adına müşahit olarak yazıldıkları ve kayıtlı oldukları düşündükleri sandık listelerinde isimlerinin olmadığını öğrendikleri, müşahit olarak yazdıkları sandıkların ise hem kendilerine çok uzak olduğu hem de 142 belgesini almadan oy kollanamayacağını kendilerine söylendiği bu şekilde çok sayıda kişinin 142 belgesi temin edemediği için oy kullanamadığı bilgisi öğrenilmiştir.

Giresun’da Erdoğan pusulalarına önceden mühür vurulduğu iddia ediliyor.

İstanbul’un Fatih ilçesinde oy verme işlemi süren Neslişah İmam Hatip Ortaokulu’nda AK Partili müşahitlerin Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesini darp ettiği bildirildi.

Mardin (Kızıltepe) ilçesine bağlı kırsal Eşme Mahallesi’nde oy kullanma işlemi sırasında AKP adayı Faruk Kılıç’ın yakınları toplu oy kullanmak istedi. Duruma karşı çıkan Yeşil Sol Parti’nin müşahitleri, yaşananları telefonla kayıt altına almak istedi. Bu sırada Kılıç’ın yakınlarından oluşan onlarca kişilik grup, Yeşil Sol Partili müşahitlere saldırdı. Saldırı esnasında Havas Güngör ve Kemal Erbey yaralandı. İki yurttaş Kızıltepe İlçe Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Mersin İHD tarafından İl Seçim Kurulu’na bildirilen 33 kişilik bağımsız seçim gözlemcisine Seçim Kurulu tarafından “yasada gözlemci olarak sivil toplum örgütlerine yer verilmediği” belirtilerek kabul edilmemiştir.

 Urfa Harran Alacalı Köyünde, erkeklerin kadınların yerine oy kullandığı bildirildi.

Urfa’nın Siverek ilçesi HDP YSK temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki’nin açıklamalarına göre Çinhisar Mahallesi’nde, Çinhisar İlkokulu’nda açık oy kullandırıldığı bildirildi.

Şırnak Uludere: İHD üyesi ve bağımsız seçim gözlemcisi Fevzi Kara, Korucubaşı Hazım Babat ve yandaşları tarafından saldırıya uğradığı ve hafif yaralandığı bildirildi.

Şırnak/Silopi (Esin Yılmaz Şırnak Şube Başkanı) Yenişehir mahallesinde gözlem yapmak için gittiğimiz okulda engellendik ve kimliklerimiz alındı. GBT’ye bakacaklarını söylediler. GBT yapılıp geri verildi.

Urfa (Akçakale) ilçesine bağlı kırsal Gündaş mahallesinde toplu oy kullanmak isteyen 40-50 kişilik grup, CHP sandık kurulu üyesinin üzerine kaynar su döktü. İddiaya göre, sabah saatlerinde Gündaş Mahallesine bağlı Kardeşler Mezarsında kurulan sandığa oy kullanmak için gelen 40-50 kişilik bir grup, blok oy kullanmak istedi. Blok oy kullanılmasına karşı çıkan CHP sandık kurulu üyesi, gelen kitle tarafından hem fiziki hem de sözlü saldırıya uğradı.