İHD Muş Şubenin, İstanbul Güngören’de Meydana Gelen Patlama İle İlgili Basın Açıklaması

İstanbul Güngören’de 27 Temmuz 2008 tarihinde gece saat 22.00 sırasında meydana gelen iki patlama sonucunda 18 kişinin yaşamından olması ve yüzlerce kişinin yaralanması karşısında üzgün ve endişe içindeyiz. Türkiye’nin son derece gergin olduğu bir dönemde sivil bir yerleşim alanına sivil insanları hedef alınmış ve içinde çocukların da bulunduğu kitlesel ölümler gerçekleştirilmiştir.

Bu tür eylemler insanları nerde olursa olsun acılara boğan bir katliamdır. Bu tür cinayetler İnsan Hakları Hukukunda da İnsancıl Hukukta da insanlığa karsı işlenmiş suç olarak nitelendirilir. Bu suçları kimler ve kim tarafından işlenmiş olursa olsun insan hakları savunucuları olarak kınıyoruz. 

Bu bir insanlık suçudur. 18 İnsanın yaşamına mal olan ve 152 İnsanın yaralanmasına yol açan bu saldırının ardındaki karanlık güçler en kısa zamanda ortaya çıkarılmalıdır. Bu saldırının muhtemel bir Kont-gerilla eylemi olduğu şüphesi nedeniyle güncel davalar da dahil Türkiye deki tüm karanlık güçler temizlenmesi olayların ardındaki gerçeklerin aydınlatılması sorumluların ortaya çıkartılarak cezalandırılması ve demokratik bir Türkiye oluşturulması insanların kendilerini güvende hissettiği bir ortam yaratılmalı. 

Türkiye de tüm karanlık güçler ortaya çıkarılmalı Türk Kürt Kardeşliği temin edilmeli Türkiye deki barış ancak bu şekilde temin edilir. 

Söz konusu saldırı kim tarafından ve hangi amaçla yapılmış olursa olsun Türkiye’nin gittikçe şiddet ortamına sürüklenmesi açısından endişe vericidir. Barış ortamının tesis edilmesinde herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesine olan ihtiyaç bir kez daha ortaya çıkmıştır. 

Sorunların şiddet yoluna başvurulmaksızın çözülebilmesinin yolu demokrasi ve hukuk devletinin bütün kurumları ile her kes için Türk, Kürt, Çerkez, Laz Türkiye’de yaşayan Tüm kültürlerin kendilerini ifade etmeleri ve bütün kurumları ile işletilmesinden geçmektedir. Olayın sorumluları uzmanlarca gerekli inceleme yapılmadan faillerin hakkında gerekli bilgiye ulaşmadan Türkiye deki sıyası parti yetkililerin peşin adres göstermesi halklar arasında şiddete neden olacağından bu tavrı insan hakları olarak kınıyoruz. 

Kim hangi sebeple yapmış olursa olsun bu saldırı insanlığın bugününü ve geleceğini tehdit eden bir insanlık suçudur. İnsan hakları savunucuları olarak saldırıyı kınıyor, olay karşısındaki üzüntümüzü bildiriyoruz. Gerçek sorumluların yakalanarak cezalandırılmaları için yetkilileri göreve davet ediyoruz. 

Masum ve sivil vatandaşlarımızın hayatına mal olan bu tür saldırıları derin bir üzüntü ve endişe ile karşıladığımızı ifade ediyor yaşamlarını yitirenlerin yakınlarına başsağlığı yaralılara acil şifalar diliyoruz. 

İHD MUŞ ŞUBESİ

Bir cevap yazın