İHD İSTANBUL ŞUBESİNİN AÇIKLAMASI

AA'nın hedef göstermesi sonucu Genel Merkezimiz polislerce basılarak arandı.

Bugün saat 10:50'de derneğimizin Genel Merkezi Ankara Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Bürosu'na bağlı sivil polisler tarafından basılarak aranmıştır.

Genel Merkezimizde arama yapan polisler, derneğimizde bulunan 7 bilgisayara, evraklara ve arşivlere el koymuşlardır. Yöneticilerimizin ve derneğimizde bulunan bazı dökümanların fotoğrafları çekilmiştir. Bu arama saat 13:15'e kadar devam etmiştir.

Polislerce, aramaya gerekçe olarak; Yunanistan'dan para alındığına dair bazı gazetelerde yer alan Anadolu Ajansı kaynaklı haber gösterilmiştir.

Söz konusu haber 20 Ocak 2001 tarihinde Hürriyet Gazetesi'nde "Yunanistan, İHD'ye para veriyormuş" başlığı ile, 21 Ocak 2001 tarihinde ise Asabi Gazetesi'nde "Yunan Beslemeleri" başlığıyla yayınlanmıştır.

Bu konu NTV ve CNN Türk adlı televizyon kuruluşların haber programlarında da yer almıştır.

Hiçbir devlet, hükümet ve resmi kurumdan bağış almamayı ilke edinen derneğimiz, bu haberler üzerine araştırmalara başlamış ve aynı gün söz konusu haberin kaynağına ulaşarak haberin orijinal metnini tercüme ettirmiştir.

Anadolu Ajansı'nın Yunanistan Haber Ajansı ANA'ya dayanarak yaptığını iddia ettiği haberle, haberin orijinal metni karşılaştırılmış ve haberin gerçekle bir ilgisinin olmadığı anlaşılmıştır.

Yunanistan Haber Ajansı, haberlerinde İnsan Hakları Derneği'nin adının geçmediğini belirterek söz konusu haberi yalanlamıştır.

Aynı haberin Yunanistan Dışişleri yetkilileri ve Yunanistan Büyükelçiliği tarafından da yalanlanması üzerine haberi yayınlayan NTV ve CNN Türk adlı özel televizyon kanalları haberi düzelterek yayınlamışlardır.

Derneğimizin uyarılarına ve Yunanistan Büyükelçiliği, Yunanistan Haber Ajansı ile Yunanistan Dışişleri yetkililerinin söz konusu haberi yalanlamasına rağmen Anadolu Ajansı söz konusu haberi düzeltmemekte direnmiştir.

Anadolu ajansının bu tutumu, Halkın doğru haber alma ve bilgilenme hakkının ihlalidir. Ayrıca sivil toplum örgütlerini hedef gösteren bu tür haber yapmak gazetecilik mesleği etiği açısından da sorgulanması gereken bir davranıştır.

Gazetecilik, bir haberi doğru bilgi ve belgeye dayanmadan, kendi düşünce ve davranış yapısına göre yayınlamak ve biçimlendirmek değildir.

Anadolu Ajansı, yargısız infaz yapmış ve derneğimizi bazı çevrelere hedef olarak göstermiştir. Gazetecilik, bir yargısız infaz kurumu olamaz ve bu amaçla da kullanılamaz. Buna kimsenin de hakkı yoktur.

Özellikle bu haberi yapan Başbakanlığa bağlı resmi haber ajansı Anadolu Ajansı olunca bunun daha fazla sorgulanması gerektiği düşüncesindeyiz. Bu haber bizlerde, haberin tek başına bağımsız bir haber olmadığı ve yayınlanmasının bir amacı taşıdığı kuşkusunu da uyandırmıştır.

Derneğimize yapılan bu baskın da bu kuşkularımızı haklı çıkarmıştır.

Nitekim bizlere bu kuşkuyu veren buna benzer haberler daha önce de yayınlanmış ve bu tür yanlış haberler yüzünden derneğimizin Genel Başkanı Akın Birdal 18 Mayıs 1998 tarihinde suikaste uğramıştır.

İnsan Hakları Savunucularını hedef göstermenin ve aslı astarı olmayan haberlerle yıpratmaya çalışmanın kimseye faydası yoktur.

Bunun ancak, Türkiye'de demokrasinin yerleşmesini istemeyen, insan haklarına saygı duymayan, karmaşa ve kandan medet umanlara faydası vardır.

Bizler insan hakları savunucuları olarak tüm baskılara ve yanlış haberlere, karamalara ve saldırılara rağmen doğru bildiğimiz insan hakları mücadelesi yolunda yürümeye devam edeceğiz.

Anadolu Ajansını, sivil toplum örgütlerini ve insan hakları savunucularını hedef göstermekten vazgeçmeye, yayınladığı ve doğru olmadığı belgelerle kanıtlanan haberini derhal düzeltmeye ve İnsan Hakları Derneği'nden özür dilemeye çağırıyoruz.

İnsan Hakları Derneği
İstanbul Şubesi

Bir cevap yazın