Editör ve İnsan Hakları Avukatı Eren Keskin ve Diğer Özgür Gündem Gazetecileri Aleyhindeki Suçlamarın Düşürülmesi için Türkiye’ye Çağrı

AGİT Temsilcisi, Editör ve İnsan Hakları Avukatı Eren Keskin ve Diğer Özgür Gündem Gazetecileri Aleyhindeki Suçlamarın Düşürülmesi İçin Türkiye’ye Çağrıda Bulunuyor!

VİYANA, 7 Mayıs 2018 – Editör ve insan hakları avukatı Eren Keskin ve kapatılan günlük gazete Özgür Gündem’in birkaç çalışanı aleyhinde bugün gerçekleştirilen iki mahkeme duruşmasının ardından Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Medya Özgürlüğü Temsilcisi Harlem Désir, davalılar üzerinde kurulan yoğun baskı hakkında endişelerini dile getirdi.

Désir, “Savcılık tarafından Eren Keskin aleyhinde istenen cezanın kapsamı gerçekten sarsıcı. Susturulmuş seslere destek olup onlarla dayanışmak cezalandırılmamalıdır. Önemli bir insan hakları savunucu olan Eren Keskin ve arkadaşları aleyhindeki tüm suçlamarın düşürülmesi için Türkiye’ye çağrıda bulunuyorum.” dedi.

İnsan hakları avukatı Eren keskin ve gazetenin diğer gazetecileri terör suçlamalarıyla suçlanmaktadırlar ve mahkum edilirlerse yıllarca cezaevinde kalabilirler.

Désir, 2013 ve 2016 yılları arasında Özgür Gündem’in genel yayın yönetmeni olarak görev alan Eren Keskin aleyhinde açılan 120 davayı hatırlattı ve kendisinin aynı zamanda ağır para cezalarıyla karşı karşıya kaldığını, bir avukat olarak tehdit altında olduğunu ve hakkında seyahat yasağı uygulandığını belirtti.

Desir, “Basın Kanunu, Ceza Kanunu ve Terörle Mücadele Kanunu’nun hükümleri dahil olmak üzere gazetecilik işlerini yasa dışı ilan eden yasalar hakkında temel bir reform başlatması için Türkiye’ye olan çağrılarımı tekrarlıyorum.” dedi.

AGİT Medya Özgürlüğü Temsilcisi, AGİT’e üye 57 ülkededeki medya gelişmelerini gözlemler. İfade ve medya özgürlüğü ihlalleri konularında erken uyarılar verir ve AGİT medya özgürlüğü taahhütleri ile tam uyumluluğu teşvik eder. Ayrıntılı bilgi için: www.osce.org/fom, Twitter: @OSCE_RFoM, Facebook: www.facebook.com/osce.rfom.