Eren Keskin’in ceza alması: Türkiye’de ifade özgürlüğüne vurulmuş bir darbe daha

Federation International des Droit de l’Homme [FIDH], Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Ağı [EuroMed Rights] ve İşkenceye Karşı Dünya Örgütü [OMCT] Özgür Gündem davasında hapis cezası alan İHD Eş Başkanı Eren Keskin ile ilgili ortak bir açıklama yaptı. Eren Keskin üzerindeki baskıların ve kendisine açılan davaların kınandığı açıklamada, insan hakları mücadelesinin ve ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması için yetkililer gerekli önlemleri almaya çağırıldı.

* * * * *

Kadın insan hakları savunucusu ve İnsan Hakları Derneği (İHD) eş başkanı Eren Keskin, 21 Mayıs günü, Özgür Gündem “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenleri” kampanyası davasının son oturumunda “terör örgütü propagandası” ve “suç işlemeye alenen tahrik” suçlamasıyla 3 yıl 9 ay hapse mahkûm edildi.

Bu son derece endişe verici hüküm, hiçbir şekilde türünün tek örneği değildir: Türkiye’nin her tarafında, temel insan hakları ve temel özgürlükleri sağlamak için mücadele eden sivil toplum aktivistleri, anayasal haklarının yasal ve barışçıl bir şekilde kullandıkları için yürütmenin yedeği gibi davranan yargının hedefi oluyorlar. EuroMed Rights, Sn. Keskin ve aktivist arkadaşlarına karşı yapılan bu yargı tacizini bütün gücüyle mahkûm etmektedir.

Aynı zamanda Gözaltında Cinsel Taciz ve Tecavüze karşı Hukuki Yardım Bürosu’nun kurucusu olan Sn. Keskin, kadınlara karşı şiddete ve azınlıklara yönelik ayrımcılığa karşı yüksek sesle karşı çıkan seçkin bir avukattır. Uzun yıllardır sürdürdüğü insan hakları çalışmaları süresince hükümet yanlısı medyanın hedefi olmuş, tehditler ve fiziksel saldırılarla karşılaşmıştır.

Ülkede insan hakları savunucularının karşı karşıya kaldığı durumların kötüleştiği 2016 yılında, bugün kapatılmış olan günlük Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma içinde hareket etmiştir. Dayanışmasının bir parçası olarak, kapatılan gazetenin eş genel yayın yönetmenliğini üstlendiği için şu an 129 ayrı davayla karşı karşıya. Ona verilen ceza, her tür muhalif sesin alanının kısıtlandığı Türkiye’de, temel insan hakları ve özgürlüklerine yönelik genişleyen baskı ortamının bir parçasıdır.

Geçtiğimiz temmuz ayında Olağanüstü Hal kaldırılmış olmasına rağmen, Türkiye’de sivil toplum üzerindeki baskılar azalmadan devam ediyor ve yargı gücünün Türkiye’deki insan hakları camiasının sesini susturmak üzere alenen kötüye kullanıldığı bir ortamda, tüm sivil toplumu etkiliyor. EuroMed Rights, Türkiye’deki yetkilileri, uluslararası insan hakları anlaşmaları, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası çerçevesindeki yükümlülüklerine uymaya, eleştiri getirenlere baskı uygulamaya son vermeye, insan hakları savunucularının kovuşturmaktan vazgeçmeye ve düşüncelerini barışçıl bir biçimde ifade ettikleri için alıkonulan herkesi serbest bırakmaya çağırmaktadır.

Editör için not:
Özgür Gündem Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenleri kampanyası 3 Mayıs 2016’da başlayıp 7 Ağustos 2016’da sona erdi. Gazete ,Olağanüstü Hal dahilinde çıkartılan 675 no’lu Kanun Hükmünde Kararname ile kapatıldı.

Sn. Keskin, gazetede 2015 yılında yayımlanan üç haber gerekçesiyle, “Cumhurbaşkanına hakaret ve devleti aşağılama” suçlamasıyla Mart ayı sonunda 7 buçuk yıl cezaya mahkûm edildi. Önümüzdeki 3 Temmuz tarihinde, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, “Özgür Gündem Ana Davası”ndan yargılanacak.