Eski MYK Üyemiz Adnan Vural Derhal Serbest Bırakılsın

19 Mart 2019 Salı günü sabahın erken saatlerinde eski MYK üyemiz Adnan Vural’ın evinde arama yapılmış ve kendisi gözaltına alınmıştır. Adnan Vural ile birlikte öğrenebildiğimiz kadarı ile SES eski MYK üyesi ve HDK Divan Meclisi üyesi Mehmet Sıddık Akın, KESK’e bağlı sendika şube yöneticileri, Demokratik Alevi Derneği yöneticileri ve HDP üyeleri de gözaltına alınmışlardır.

Ankara’da uzunca bir zamandır, neredeyse birkaç haftada bir, Salı günleri veya Cuma günleri insanların evleri basılmakta ve ardından insanlar gözaltına alınmaktadırlar. Bu operasyonlarla ilgili soruşturma dosyasına gizlilik kararı konulmakta, ifade aşamasında ise genellikle 2016 yılında Ankara’da Kızılay’daki Sakarya Caddesi’nde yapılan protesto gösterileri nedeniyle gözaltı işlemi yapıldığı anlaşılmaktadır. Oysa CMK 145. maddeye göre bu tip durumlarda çağrı usulü ifade alınması ve buna göre soruşturma yürütülmesi gerekmektedir. OHAL döneminde yaygınlaşan ev baskınları ve gözaltına alma pratiği, OHAL sonrası dönemde de hızından hiçbir şey kaybetmeksizin devam ettirilmektedir. Bu şekilde toplumsal muhalefet içerisinde bulunan kurumlara ve kişilere yönelik yargı yoluyla baskı politikası uygulanmaktadır.

Yargı makamlarını bu tarz yöntemlerle soruşturma yürütmekten vazgeçmeye davet ediyoruz. Eski MYK üyemiz Adnan Vural ve beraberinde gözaltına alınanların bir an önce serbest bırakılmalarını talep ediyoruz.

İnsan Hakları Derneği