Gazeteci Ayşenur Arslan Derhal Serbest Bırakılmalıdır

Gazeteci Ayşenur Arslan, 02.10.2023 tarihinde sunduğu Halk TV programındaki değerlendirmeleri nedeniyle hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştır. Akabinde Halk TV tarafından yayınlanan programı sonlandırıldığı televizyon yetkilileri tarafından açıklanmıştır. Başlatılan soruşturma kapsamında Arslan, bugün öğle saatlerinde TEM polislerince gözaltına alınmıştır.

Türkiye’de ifade özgürlüğü ve hakkın korunması bir sorun ve tehdit olarak görülmektedir. Bu güvenlikçi yaklaşımın neticesi; siyasetçilerin, aktivistlerin, gazetecilerin her geçen gün soruşturma ve tutuklamalar ile görülmektedir. İktidar baskı politikalarını en otoriter biçimde sürdürmektedir. Hakeza Türkiye’nin, Dünya Basın Özgürlüğü Endeksinde 165. sırada olması basın özgürlüğü ve ifade özgürlüğünün hangi boyutta olduğunu göstermektedir.

Anayasa’nın 26. maddesi, düşünce ve düşünceleri yayma özgürlüğünü güvence altına almaktadır. Birleşmiş Milletler Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi’nin 19. maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. maddesi ifade özgürlüğü hakkını; yani herkesin her türlü haber ve görüşü araştırma, alma ve verme hakkını düzenlemektedir.

Yukarıda belirtilen kanun ve ilkeler gözetildiğinde; Ayşenur Arslan hakkında tüm suçlamalar, düşünce ve ifade özgürlüğüne aykırı bir baskılama faaliyetidir. İHD, mesleki faaliyetlerinin bir parçası ve ifade özgürlüğü kapsamında yer alan açıklamaların suç konusu edinmesi kabul edilemez görüşündedir. Ayşenur Arslan hakkında hukuka aykırı olarak başlatılan soruşturma düşürülmeli ve derhal serbest bırakılmalıdır.

 

İnsan Hakları Derneği