Gözaltına Alınan Avukatlar Serbest Bırakılmalı, Savunma Hakkının Engellenmesine Son Verilmeli!

12 Eylül 2017 günü, 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nin 37. yıldönümünde İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğinin kararı ile 14 avukatın ev ve büroları sabahın erken saatlerinde basılmış ve arama, el koyma ile gözaltı işlemi yapılmıştır.

Gözaltına alınan avukatların isimleri: Av. Barkın Timtik, Av. Ebru Timtik, Av. Şükriye Erden, Av. Aytaç Ünsal, Av. Engin Gökoğlu, Av. Ezgi Çakır, Av. Süleyman Gökten, Av. Didem Baydar Ünsal, Av. Ahmet Mandacı, Av. Yağmur Ereren.

Avukatların ortak özelliği 189 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın avukatları olmalarıdır.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve işe iade talebiyle 189 gündür açlık grevinde olan tutuklu eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tutuklu olarak yargılandıkları davanın ilk duruşması 14 Eylül 2017 günü Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 13.30’da yapılacaktır. İlk duruşmadan 2 gün önce avukatlarının topluca gözaltına alınması siyasal iktidarın Nuriye ve Semih’e yönelik hasmane tutumunun devam ettiğini göstermektedir.

OHAL ilanı ve akabinde KHK’lar ile yönetilen Türkiye’de iktidarın yargı yolu ile baskı politikası savunma hakkını tamamen kısıtlamıştır. Savunma hakkının kısıtlanması yetmezmiş gibi savunmanın temsilcisi avukatların topluca gözaltına alınması bu hakkı tamamen kullanılamaz hale getirmektedir.

Yargı sistemini oluşturan üç temel unsurdan birisi de savunmadır. HSK ve KHK’lar aracılığı ile iktidara bağımlı hale getirilen yargının olmazsa olmaz unsurlarından olan savunma hakkı her zaman ve her yerde herkes için gereklidir. Bu nedenle savunma hakkının engellenme girişimlerine son verilmeli, savunmanın temsilcisi avukatlar derhal serbest bırakılmalıdır.

Bir cevap yazın