Hayata Dönüş!!!

Hayata Dönüş!!! 

Gerçek bir Katliam Operasyonudur!

19 Aralık 2000’den bu yana tam sekiz yıl geçti. Sekiz yıl önce özgürlüklerinden yoksun bırakılmış; yaşamları devlet koruması ve güvencesi altındaki 28 devrimci tutuklu ve hükümlü; 20 cezaevindeki eşzamanlı Operasyon sonucu öldürüldü, yüzlercesi ise yaralandı.

Ölen tutuklu ve hükümlüler için hazırlanan otopsi raporlarında; yanıcı kimyasal maddelerin kullanıldığı; tutuklu ve hükümlülere silahla ateş açıldığı; pek çoğunda darp izlerinin bulunduğu belgelendi.

Henüz 1995 Buca, 1996 Diyarbakır, 1999 Ulucanlar ve 2000 Burdur cezaevi operasyonları unutulmamışken, Türkiye cezaevleri tarihinin en büyük katliamı ile binlerce tutuklu ve hükümlü inşaatları dahi henüz bitmemiş F tipi cezaevlerine sevk edildiler. Tecrit edilsinler; sesleri işitilmesin ve düşünceleri öğrenilmesin diye. Avrupa Birliği fon destekli ve ABD patentliydi bu Katliam.

Binlerce tutuklu yakını haftalarca hastane ve cezaevi kapılarında haber almaya ve yakınlarının sağlık durumlarını öğrenmeye çalıştılar. Binlerce kişi katliamı protesto eden eylemler yaptı. 2.145 kişi gözaltına alındı. Tecrit ile sadece içeriyi değil, dışarıyı da teslim almaktı hedef.

Adeta hiçbir şey olmamışçasına.
Dönemin Başbakanı görevine devam etti;
Adalet ve İçişleri bakanları da…
Katliamda ölenlerin sayısını az bularak “tahminimiz 100’dü“ dediler.
Katliamın “başarısı” ile övünerek” 1,5 yıldır hazırlanıyorduk “bile dediler”
“IMF direktifleri rahat rahat hayata geçecek artık” diyebildiler pervasızca.

Operasyon emrini veren ve Katliamı yönetenlere değil ama operasyondan sağ kurtulan tutuklu ve hükümlülere davalar açıldı. Katliam Davası ise “zaman aşımı” ile örtüldü. Tam da nev-i şahsına münhasır bir ‘hukuk Devleti’nden bekleneceği gibi!

Tecrit 8 yıldır içerde ve dışarıda muhalif seslerin kısılması için hükmünü sürdürüyor. Gün oluyor disiplin cezası ve mektup yasağı oluyor… Gün oluyor anadil yasağı ya da “süngerli oda” işkenceleri oluyor… Gün oluyor tedavi ve tahliye edilmeyerek ölüm oluyor Ali Çekin‘de olduğu gibi… gün oluyor işkence ile ölüm oluyor Engin Ceber’de olduğu gibi..

Gün oluyor Kırıklar’da öldüresiye jandarma saldırısı oluyor. 3 Kasım’da İleri Kızılaltun ve Fehmi Çapan’a, 28 Kasım’da ise Burak Demirci‘ye olduğu gibi…

YANİ 19 ARALIK SÜRÜYOR!
19 Aralık 2000’de…
Sekiz yıl önce
Alacakaranlıkta, saat 05’te
Ne sadece demir kapılar,
Ne de parmaklıklar…
Katliamı inadına, herkes gördü.
O gün bugündür, kral çıplak… Hem de çırılçıplak

İHD İZMİR ŞUBESİ

Bir cevap yazın