HDP, “Demokratik Mücadele Programını” Kapsamında İHD’yi Ziyaret Etti

HDP, “Demokratik Mücadele Programı” kapsamında İHD’ye bir ziyaret gerçekleştirdi. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan, Emek Komisyonu’ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse ve HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan’ın yer aldığı heyeti, İHD Genel Merkezi’nde İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, İHD Genel Sekreteri Osman İşçi, İHD Genel Saymanı İsmail Boyraz ile İHD Merkez Yürütme Kurulu Üyesi (MYK) Nuray Çevirmen karşıladı.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan, başlattacakları kampanyaya dair bilgi verdi. Bakırhan,  “Hükümet pandemiyi bir fırsata çevirdi. Ortak mücadele ve söz üretimini engelleyecek bir yönetim tarzı yürüttü. Başlattacağımız kampanyayı tekrar halkla beraber bir duyarlılık oluşturmak için  fırsata çevirebiliriz. Önümüzdeki günlerde karşılaşacağımız zorluklara karşı duyarlılık oluşturmaya çalışıyoruz, sizin de desteklerinizi bekliyoruz” dedi

İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ise, İHD olarak insan hakları ve demokrasi mücadelesi verdiklerini belirtti. Türkiye’nin demokrasi ve insan hakları meselesinde aşması gereken en önemli zorluğun Kürt meselesi olduğuna dikkati çeken Türkdoğan, “Türkiye ideolojik ulus devlet anlayışından vazgeçmemekte ısrar ediyor. Türkiye 8’inci ateşkes dediğimiz çözüm sürecini iyi değerlendiremedi. HDP, bu süreç içerisinde ciddi anlamda demokrasi ve barış mücadelesi veren bir parti. Geldiğimiz aşamada Türkiye gidereke otoriterleşti. HDP kendi açıkladığı programını halka anlatması için seçtiği yol ve yöntem en temel hakkıdır. Toplumsal çevrelerin de desteklemesi gerektiğini düşünüyoruz. Biz de karşılaşma alanlarında olacağız” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Suriye, Irak, Libya’da sıcak bir savaşın içerisinde olduğuna değinen Türkdoğan, “Bu nedenle bizim için barış hakkını savunmak ve barışı getirmek önceliklidir. Barış gelmeden başka temel demokrasi taleplerin olmayacağını biliyoruz. Türkiye bu nedenle ciddi anlamda çelişkiler yaşıyor. Türkiye’deki toplumsal muhalefetin de barış sorununu öncelemesi gerekiyor. Bu şekilde ülkenin daha fazla yönetilemeyeceğini anlatmak gerekiyor. Pandemi süreci hükümetin savaştan çok sağlığa para ayırması gerektiğini gösterdi. İşsizlik ödeneklerini daha çok artırması gerektiğini gösterdi. Bu kaynağın halka harcanmasını sağlamamız gerekiyor. Burada da yine barış politikalarının ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. İHD, demokrasi ve barış mücadelesi yürütenlerle hep yan yana olmuştur” ifadelerini kullandı.