HDP’YE SALDIRILAR DEVAM EDİYOR, HÜKÜMET SEYREDİYOR!

06.03.2014

HDP’YE SALDIRILAR DEVAM EDİYOR, HÜKÜMET SEYREDİYOR!

HDP’nin kuruluş aşamasında Sinop ve Samsun illerinde saldırılara maruz kalmasından sonra yerel seçim sürecinde Ocak ve Şubat aylarında İzmir ağırlıklı olarak devam eden saldırılar Türkiye’nin diğer illerine de yayılmaya başladı. 5 Mart günü Aksaray ilinde kalabalık bir grup toplanıp HDP İl binasını basıp, HDP’lileri linç etmek istedi. Bu olaya müdahale sırasında çok sayıda kişi yaralandı.

Halkların Demokratik Partisi isminden de anlaşılacağı gibi Türkiye’de yaşayan farklı etnik ve inanç gruplardan oluşan sosyal demokratından sosyalistine kadar sol dünya görüşünü benimseyen yeni bir siyasi yapılanmadır. Esasen bu siyasi yapılanmanın Türkiye’nin tekçi ideolojik ulus-devletini değiştirip dönüştürmekte ve halkları barış içerisinde bir arada tutmakta önemli bir işlev göreceği açıktır. İşte tam da bu noktada HDP’ye yönelik saldırıların bilinçli ve organize bir şekilde yapıldığına tanıklık ediyoruz. Devlet içerisindeki her türlü yasa dışı yapılanmanın HDP söz konusu olduğunda harekete geçtiğini ve kitleleri kışkırtarak saldırgan milliyetçi bir zemin üzerinden korku salmaya çalıştıklarını biliyoruz.

Siyasal iktidara sesleniyoruz. Devlet içerisindeki her türlü derin-paralel-çete yapılanmalarını tasfiye etmediğiniz sürece Türkiye’de iç barışın yakalanacağının zor olacağını belirtmek istiyoruz. Barış ve çözüm sürecinin tıkandığı bir noktada adım atmak yerine, halkların kardeşliğini pekiştirecek bir siyasi yapılanmaya saldırıların devam etmesi hükümetin bu konudaki aymazlığını ve soruna yüzeysel yaklaşımını da göstermektedir. Hükümetin bu politikasını kınıyoruz. Unutulmamalı ki HDP Türkiye’de halkların bir arada yaşaması noktasında bir ısrardır. Denilebilir ki halkların kardeşliği için mücadele eden siyasal yapılara karşı saldırıyı örgütleyenler ve buna göz yumanlar halkların düşmanıdır.

Sokaktaki vatandaşa da seslenmek istiyoruz. Türkiye’de devlet içerisindeki kontrgerilla yapılanması çözülmemiştir. Bu yapılanmanın sivil uzantıları kitleleri kışkırtmakta ve linç teşebbüslerine yöneltmektedir. Dolayısıyla HDP’ye yapılan saldırıları bu kapsamda görmek ve HDP’ye yönelik saldırıyı organize edenleri, kışkırtanları teşhir edip bunların provokasyonlarına gelmemek gerekir.

HDP’ye yapılan saldırıları kınıyor, bu saldırılara karşı etkili önlemler alınmaması halinde Türkiye’yi daha büyük sorunların bekleyeceğini vurgulamak istiyoruz. Hükümeti bir an önce sorumluluklarını yerine getirmeye, sadece kendisine yönelik değil diğer siyasi partilere yönelik saldırılara karşı da etkili tedbirler almaya davet ediyoruz.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ

Bir cevap yazın