Hrant Dink’i Sevgiyle Anıyoruz

Gazeteci, insan hakları savunucusu, derneğimizin üyesi ve sevgili dostumuz Hrant Dink 19 Ocak 2007 tarihinde katledildi. Kendisini bir kez daha sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz.

Hrant Dink bu coğrafyada söylemlerinden, kimliğinden ve sisteme karşı duruşundan dolayı sistem tarafından her fırsatta ölümle tehdit edildi. Maalesef tehditlerin önüne geçilemediği için katledildi.

Dink’in öldürülmesinin ardından geçen 14 yıla rağmen sorumlular hala cezalandırılmamıştır. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden 76 sanıklı dava halen devam etmektedir. Davanın etkili yürütülerek cinayette dahli olan herkesin açığa çıkarılması yönündeki adalet talebimiz sürmektedir.

Hrant Dink, devlet içindeki çete yapılarının hedefi haline getirildi ve el birliği ile katledildi. İnanıyoruz ki Hrant Dink cinayeti dâhil olmak üzere Türkiye’de işlenen binlerce faili meçhul cinayet ancak bir hakikat komisyonu marifeti ile açığa çıkarılabilir. Hakikat Komisyonu için geçmişle yüzleşme sürecini başlatacak kararlı bir siyasi iktidar gereklidir. Ancak anlaşılmaktadır ki siyasal iktidarın hakikat komisyonu kurmaya cesareti bulanmamaktadır. Türkiye’nin artık bu gerçeği anlaması ve bu siyasal iktidarın da ötekiler gibi iktidar gücünü kullanan baskıcı bir mekanizmaya dönüştüğünü ve otoriterleştiğini anlaması gerekir.

İnsan hakları savunucuları olarak ülkemizde gerçek bir geçmişle yüzleşme sağlanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

Hrant Dink’i, katledilişinin 14. yılında bir kez daha sevgi ve saygıyla anıyoruz…

 

İnsan Hakları Derneği