İHD 18. Olağan Genel Kurulu (5-6 Kasım 2016) Gerçekleştirildi!

07.11.2016

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) 18. Olağan Genel Kurulu’nda tüzük değişikliği yapılarak kadın temsiliyetinin eşitlik temelinde güçlendirilmesi amacıyla Eş Başkanlık sistemine geçiş kabul edilmiştir.

İnsan Hakları Derneği 18. Olağan Genel Kurulu’nda Eş Genel Başkanlığa Eren Keskin ile Öztürk Türkdoğan seçilmişlerdir. Diğer görev dağılımları daha sonra yapılacak MYK toplantısında belirlenecektir.

İHD’nin yurtdışında şube ve temsilcilikler açabilmesine ilişkin tüzüksel eksiklikler giderildi. Dünyanın önemli başkentlerinde ve İHD aktivistlerinin yoğun olarak bulunduğu ülkelerde şubeler açılmasına karar verildi.

İHD 18. Olağan Genel Kurulu’nda son zamanlarda Türkiye’de yaşanan olumsuz gelişmeler değerlendirilmiş, HDP Eş Genel Başkanları, milletvekilleri ve belediye eş başkanlarının tutuklanması ile demokratik siyasetin devre dışı bırakılmasının kabul edilemez olduğu ve buna karşı demokrasi mücadelesinin yükseltilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Ayrıca, dayanışma ve dostluk temelinde cezaevlerindeki tüm siyasi mahpusların durumlarına dikkat çekilmiş ve her zaman olduğu gibi daha yakından ilgilenilmesi gerektiği belirtilmiştir.

Genel kurulumuzun yapıldığı sırada Cumhuriyet Gazetesi’nden 9 gazetecinin tutuklanması kınanmış, Özgür Gündem Gazetesi, DİHA, JINHA ve birçok yayın organının yazarlığını, genel yayın yönetmenliğini ve danışmanlığını yapan ve öncesinde cezaevinde bulunan tüm aydın, yazar ve gazetecilerle dayanışma amacıyla ifade ve basın özgürlüğü alanında yoğun çalışmalar yapılması kararlaştırılmıştır.

Genel kurul sonuç bildirgesi ayrıca duyurulacaktır.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ

Bir cevap yazın