İHD Bingöl Şubesi – Tiyatro Etkinliği

İHD Bingöl Şubesi – Tiyatro Etkinliği

İHD Bingöl Şubesi tarafından İnsan Hakları Haftası etkinlikleri kapsamında 12 Aralık 2010 Pazar günü saat 17.30’da Belediye Kültür Merkezi’nde “Ti Gara Niyi”adlı Zazaki tiyatro oyunu sahnelendi. Kürtçenin Zazaki lehçesiyle hazırlanan oyun 45 dakika sürdü.Oyunun sonunda oyuncular tarafından sahneye davet edilen İHD Bingöl Şubesi başkanı Nihat Aksoy, şu beyanda bulundu;

“Evrensel bir hafta olan İnsan hakları haftasına böyle bir etkinlik koymamızdaki gaye, bütün dillerin, lehçelerin yaşaması, yaşatılması gerektiği, herkesin kendi anadiliyle kendisini her türlü faaliyet ve ortamda ifade etmesi gerektiğine dikkat çekmekti. Umarım bu gayemize uygun hareket etmişizdir. Dil, kültürün en önemli unsurudur.
Ülkemizde hakim olan kültür Türk kültürüdür. Hakim Türk kültürünün unsuru olan Türkçe dili, pozitif ayrımcılığa sahip olduğu için, diğer kültürlerin yaşatılmasına fırsat tanımamıştır. Diğer diller, eğitim dili olmadığı için negatif ayrımcılığa tabi tutulmuştur. Her gün ilköğretim okullarında iki defa zorunlu bir şekilde varlığı Türk varlığına armağan ettirilen Kürt çocukları, maalesef anadillerini kullanmaları konusunda ayrımcılığa maruz kalmaktadırlar. KCK davasında Kürt siyasetçilerin ve insan hakları savunucularının anadillerinde savunma hakları mahkemece rededilmesi,evrensel insan hakların açısından kabuledilir  bir   durum değildir.İşte tüm bu gerçekleri göz önünde bulundurduğumuzda,yapmış olduğumuz bu etkinliğin önemi daha da anlaşılmış olacaktır.Bu tür etkinliklerin sıkça yapılmasının yapılmasının önemi büyüktür.Biz de İHD Bingöl Şubesi olarak benzer aktiviteleri yapmaya devam edeceğiz.”

İHD Bingöl Şubesi

{gallery}/fotograf_galerisi/ihd_bingol_subesi_tiyatro_etkinligi_12_12_10{/gallery}

Bir cevap yazın