İHD Bursa Şubesi Kaybedilen Ali ve Ayhan Efeoğlu Kardeşler İçin Anma Düzenliyor

15 EKİM 1992 VE 5 OCAK 1994’DE GÖZALTINDA KAYBEDİLEN
ALİ VE AYHAN EFEOĞLU KARDEŞLER ANMASI

Tarih

8 Ocak 2011

Yer

Nalbantoğlu Çarşısı Bursaspor Katlı Otoparkı Çıkışı

Saat

12:00

“Bizde Böyle Biri Yok”

1967 Bursa doğumlu. Üç kardeşin ortancasıydı. Girdiği üniversite sınavını kazanarak İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi’ne gelir. Jeoloji bölümünde devrimci demokratik üniversite taleplerine sahip çıkar. Defalarca gözaltına alınır, bir kez tutuklanır Ayhan ve bu süre içerisinde ailesiyle sık sık görüşen AYHAN EFEOĞLU ailesiyle pek sık görüşmez olur.

Bir akşam üstü evin telefonu çalar, arayanlar Ayhan’ın arkadaşlarıdır, 17 gün önce Ayhan ‘ın 15 Ekim 1992’de okulun önünde sivil ellerinde telsizli polisler tarafından gözaltına alındığını söylerler ailesine, telefon kapanır aniden. Arkadaşları ve avukatlarının tüm başvuruları, “Bizde Böyle Biri Yok” denilerek geri çevrilir.

Emekli astsubay olan Osman Efeoğlu hemen İstanbul’a gider. Avukatları, Savcılığa ve  Vatan Polis Merkezine yapılan başvururlarda cevap aynı; “Bizde Böyle Biri Yok”.

29 Eylül-19 Ekim 1992’de Vatan İşkence Merkezinde sorgulanan ve serbest bırakılan Hacer Arıkan “8 Ekim tarihinde bana Ayhan ‘ın resmini gösterdiler, Ayhan bu mu ?” diye sordular. Gözaltında kayıp edilmeye çalışılan olaya tanıklık ediyordu. Tüm tanıklara, eylemlere rağmen resmi devlet yetkilileri “bizde böyle biri yok” diyorlardı.

Ayhan’dan sonra İstanbul Üniversitesi İnşaat Fakültesi öğrencisi olan ağabeyi ALİ EFEOĞLU 5 Ocak 1994 ‘de gözaltına alınır. Ayhan’ın akıbetinin aynısı ağabeyine uygulanır. Avukatları, 27 Ocak 1994 tarihinde DGM nöbetçi cumhuriyet savcısına yaptığı başvuruya şöyle bir cevap alırlar: “Belki Kardeşinin Yanına Gitmiştir”.

Evet, Feriha ve Osman Efeoğlu hala çocuklarını arıyorlar.

İHD Bursa Şubesi

Bir cevap yazın