İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı M. Raci Bilici Serbest Bırakılsın!

İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı M. Raci Bilici bugün (15 Mart 2017) sabah saatlerinde Diyarbakır’da evi aranarak gözaltına alındı. Halen Diyarbakır İl Emniyet TEM Şube’de gözaltında tutulmaktadır. Raci Bilici ile birlikte Diyarbakır’da çok sayıda STK’nın eski ve yeni temsilcilerinden toplam 11 kişi gözaltına alınmış durumdadır.

Avukatların verdiği bilgilere göre soruşturma dosyasında gizlilik konulduğu belirtilerek şimdilik somut olarak ne ile suçlandığı hakkında bilgi edinilememiştir. Arkadaşımızın gözaltına alınması İHD Genel Merkezi tarafından yakından takip edilmektedir.

OHAL ve OHAL KHK’larının verdiği Anayasa dışı ve hukuka aykırı yetkilerle Türkiye’de kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı neredeyse yok edilmiştir. Hemen hemen her gün demokratik siyaset yapan kişiler ile sivil toplum örgütü yöneticileri gözaltına alınmakta, belirli sürelerde gözaltına tutulmakta, sorguları yapılıp adli kontrol şartıyla serbest bırakılmakta veya sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklanabilmektedirler.

Bugün Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yaptığı açıklama oldukça vahimdir. Bu açıklamada yıllardır hukuka uygun faaliyet yürüten sivil toplum örgütlerinin ve bu örgütlerin Diyarbakır şubelerinin ve yöneticilerinin yasadışı örgütlerle bağlantılı gibi gösterilip itham edilmesi kesinlikle kabul edilemez.

Raci Bilici yıllardır İHD Diyarbakır Şube Başkanı ve İHD Genel Başkan Yardımcısı olarak hak savunuculuğunu faaliyetini layıkıyla sürdürmektedir. Kendisinin yasadışılıkla ilişkili herhangi bir faaliyetinin olmadığını kamuoyu ile paylaşmak isteriz.

Uluslararası alanda özellikle BM ve Avrupa Konseyi’nde Türkiye’de yaşanan hak ihlalleri ile ilgili önemli tespit ve raporlar yayınlandıktan sonra insan hakları savunucularına yönelik bu tip hukuk dışı baskıların geliştirilmesi kesinlikle kabul edilemez. Uluslararası toplumu insan hakları savunucuların korunması çerçevesinde duyarlı olmaya çağırıyoruz.

Raci Bilici ve gözaltına alınan diğer STK temsilcilerinin bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ

TÜRKİYE İNSAN HAKLARI VAKFI

Bir cevap yazın