İHD Diyarbakır Şubesi – Kayıplar Eylemi (99. Hafta)

İHD Diyarbakır Şubesi – Kayıplar Eylemi (99. Hafta)

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının “Kayıplar Bulunsun, Failler Yargılansın” sloganıyla her hafta düzenlediği oturma eylemi 99. haftasında 1 Ocak 2011 tarihinde Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde yapıldı. İHD üye ve yöneticileri, BDP, MEYADER, Barış Anneleri İnisiyatifi ve sendika temsilcilerinin de katıldığı eyleme kayıp yakınları da ellerindeki kayıp yakınlarının fotoğraflarıyla katıldı.

Eylemde bir konuşma yapan İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Raci Bilici, tüm halkların 2011 yılını kutlayarak, “Bu gün 2011 yılının ilk günü. Ama 2010 yılına baktığımızda yoğun hak ihlallerinin yaşandığı faili meçhullerin, yargısız infazların faillerinin açığa çıkarılmadığı işkencelerin yoğun yaşandığı, düşüncelerini ifade ettikleri için göz altına alınıp tutuklanan Kürt siyasetçilerinin ve insan hakları savunucularının olduğu ve bir halkın kimliğinin inkar edildiği bir yılı geride bıraktık” dedi. 2011 yılında artık bu ülkede yaşayan hiçbir halkın çocuğunun ölmesini, işkence görmesini, yargısız infazlara uğramasını istemediklerini dile getiren Bilici, “Herkesin kendi kimliğiyle, kültürüyle, onuruyla kendini ifade edebileceği bir yıl olmasını istiyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından Mardin’e bağlı Nusaybin İlçesi’nin Yardere Köyü’nde askerlerce taranarak katledilen Bedriye Gümüş ve beraberindeki 5 kişinin hikayesi İHD Kayıp Komisyonu Üyesi Necibe Güneş tarafından okundu. Güneş, Yardere Köyü’nde askeriye ve ev baskınlarını protesto etmek amacıyla bir yürüyüşün düzenlendiğini ve askerlerin yürüyüşe izin vermeyerek halkın dağılmasını istediklerini dile getirerek, Ramazan adında binbaşı ile Mehmet Göçmen Yüzbaşı’nın ateş emrini verdiklerini kaydetti. Halkın üzerine açılan ateş sonucunda Abdulselam Acet, Seyfettin Kopçak, Ali Ölmez, Abdulselam Özbey, A. Hakim Göllan’ın da Bedriye Gümüş ile birlikte yaşamını yitirdiğini söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapan kayıp yakınları daha sonra eylemlerine son verdi.

{gallery}/fotograf_galerisi/ihd_diyarbakir_subesi_kayip_eylemi_01_01_11{/gallery}

Bir cevap yazın