İHD Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon Ocak 2022’de Medyada Öne Çıkan Bazı Irkçılık Örneklerini Derledi

İHD Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon Ocak 2022’de medyada öne çıkan bazı ırkçılık örneklerini derledi. Derleme raporumuza göre, 2022 yılının Ocak ayında meydana gelen ırkçı eylem ve söylemlerden örnekler şu şekildedir:

 

 • 2021 yılının en antisemit vakası anketi sonuçlandı

1 Ocak

https://www.avlaremoz.com/2022/01/01/2021-yilinin-en-antisemit-vakasi-anketi-sonuclandi/

Antisemitizme ve ırkçılığa karşı genç aktivistlerin kurduğu platform Avlaremoz’un 2021 yılında meydana gelen antisemit olaylardan 7 tanesini derlediği, antisemitizme dikkat çekmek için hazırlanan anket, katılımcıların oylarıyla 31 Aralık 2021’de sonuçlandı. Bu yıl rekor katılıma ulaşan anket sonuçlarına göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tüm Yahudilerin ‘cibilliyetinde’ insan katletmekten zevk almak olduğunu iddia etmesi oyların %42,2’siyle yılın en antisemit olayı olarak belirlendi.

 

 • CHP İzmir il binasına ‘Irkçılık Yaşatır’ yazısı

2 Ocak 

https://www.gazeteduvar.com.tr/amp/chp-izmir-il-binasina-irkcilik-yasatir-yazisi-haber-1547706

CHP İzmir İl Binası’na kimliği belirsiz kişiler tarafından “CHP Atatürk’ün partisi değil, Kahrolsun HDP kahrolsun PKK” “Irkçılık Yaşatır” yazıldı ve ırkçılığı simgeleyen “gamalı haç” çizildi.

 

 • Batman’da okul müdüründen öğrencilere ırkçı söylem: “Kanı bozuklar”

4 Ocak

http://mezopotamyaajansi35.com/tum-haberler/content/view/157750

Batman’da Petrol Lisesi’nden uzaklaştırılan öğrencilerden A.A., yeni atanan Ö.Ç.’nin sürekli ırkçı söylemlerde bulunduğunu, öğrencilere hakaret ve velileri tehdit ettiğini aktardı.

Batman Petrol Lisesi Müdürü Ö.Ç.’nin, öğrencilere “kanı bozuklar” şeklinde hakaret ettiği, velileri “Vali arkadaşım” diye tehdit ettiği belirtildi.

Batman merkeze bağlı Petrol Mahallesi’nde bulunan Petrol Anadolu Lisesi Müdürü Ö.Ç.’nin öğrencilere karşı ırkçı söylemlerde bulunduğu iddia edildi. Edinilen bilgilere göre, daha önce MHP’nin Ülkü Ocakları’na üye olduğu belirtilen ve şu an Türk Eğitim Sen Şubesi Başkan Yardımcısı olan Ö.Ç., İstiklal Marşı’nın okunmasına eşlik etmeyen öğrencilere “Kanı bozuklar” şeklinde hakaret etti. Ö.Ç., daha sonra “Vatan hainleri” diyerek öğrencileri saatlerce soğuk havada bekletti.

Ö.Ç.’nin ayrıca okulda kaloriferleri yaktırmadığı ve sık sık öğrencileri azarladığı belirtildi. Bunun üzerine öğrenci velilileri, Ö.Ç.’yle görüştü. Ö.Ç.’nin söz konusu görüşmede, “okulu başınıza yıkarım” şeklinde velileri tehdit ederek, velilerin şikayet edeceklerini söylemeleri üzerine “Vali benim arkadaşım” yanıtını verdiği belirtildi. Ö.Ç.’nin ayrıca bazı öğrencileri çeşitli gerekçelerle okuldan uzaklaştırdığı aktarıldı.

 

 • Ankara Pursaklar’da Afgan aileye ırkçı saldırı

8 Ocak

https://mobile.twitter.com/UmutGazetesi_/status/1480243722621235201

Aynı mahallede bulunan bir aile rahatsız oldukları gerekçesiyle silah çekerek Afgan aileyi tehdit ettiler, mülteci gençleri ağır şekilde darp ettiler.

 

 • Kürt kadın ırkçı saldırıya uğradı, sanık olarak ifadesi alındı

2 Ocak

http://jinnews39.xyz/TUM-HABERLER/content/view/179546

İstanbul Beylikdüzü’nde dükkân sahibi Hasan K. tarafından saldırı ve ırkçı hakarete maruz kalan Şükran A., şikâyet için emniyete gittiğinde ifadesi “sanık” sıfatıyla alındı. İstanbul Beylikdüzü’ne bağlı Güzelyurt mahallesinde Şükran A. büfe açmak için ev sahibi Hasan K. ile kira kontratı yaptı. Ardından Hasan K. ek olarak taahhütname imzalatmak istedi, ancak Şükran A.’nın bunu kabul etmemesi üzerine Hasan K. dükkâna saldırarak Şükran A.’ya ırkçı hakaretlerde bulundu. Şükran A., Hasan K’nin kendisine saldırdığı sırada “Kürt düşünüyorsun, teröristsin zaten” dediğini aktardı. Ardından Hasan K. ve oğlu Hüseyin K.’nin sandalyelerle camlara vurduğunu söyleyen Şükran A., yaşadıklarını şöyle anlattı: “Olay yerine polis geldikten sonra, ihbarı benim yapmış olmama rağmen ifadelerimiz sanık ifadesi olarak alındı. Sonrasında ben ve arkadaşım darp raporu almak için hastaneye, ardından emniyete gittik. Savcıya gidip şikâyetçi olduktan sonra haklarında uzaklaştırma kararı aldırdık. Ertesi gün dükkâna girmek istediğimizde tehditlerin gerçekleştirilmiş olduğunu gördük. Elektrik tesisatına, doğalgaz vanasına zarar verilmişti ve dükkânın kapıları kilitliydi. Bunun üzerine tutanak tuttuk ve Pazartesi tekrar dükkâna gelmek üzere oradan ayrıldık.”

 

 • Ankara’da 3 Kürt gence ırkçı saldırı

9 Ocak

https://www.evrensel.net/haber/452285/ankarada-3-kurt-gence-saldiran-ulkuculer-serbest-birakildi

Ankara’da kalabalık ülkücü bir grup akşam saatlerinde 3 Kürt gence saldırdı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi kapısı önünden geçen 3 gencin yolunu kesen ülkücü grup K.Y.’yi bıçakla yaraladı. Bıçaklanan K.Y. hastaneye kaldırıldı. Bacağından yaralanan K.Y’ye dikiş atıldığı öğrenildi. Diğer iki gencin ise hafif yaralı olduğu belirtildi.

Daha önce Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde kesici silahlarla öğrencilere saldıran ve haklarında davalar açılan İ.K. ve F.T’nin savcılık talimatıyla serbest bırakıldıkları öğrenildi. Yaklaşık 30 kişilik grup içinde başka gözaltına alınan olup olmadığı ise öğrenilemedi.

Saldırıya uğrayan gençlerden M.U verdiği ifadede olayı anlattı. Dicle Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi olduğunu belirten M.U., kardeşi İstanbul Üniversitesinde yüksek lisans öğrencisi olan D.U. ile birlikte tez hazırlamak üzere Ankara’ya geldiklerini söyledi. M.U., yaralanan K.Y.’nin ev arkadaşları olduğunu söyledi. Kolej semtinde ikamet eden bir arkadaşlarına gittikleri sırada isimlerini polis merkezinde öğrendiği İ.K.ve F.T.in kendilerine doğru “Ne bakıyorsunuz” diyerek seslendiklerini anlattı. M.U, “Sonra bu iki şahıs bize saldırdı. Bir şekilde oradan kaçtık, bir süre sonra bize yetiştiler. Bu sırada İ.K; K.Y.’yi sol kalçasından bıçakladı” dedi.

K.Y.’nin bıçaklanması üzerine tekrar kaçtıklarını ve seyir halinde olan polis ekibini durdurduklarını belirten M.U., “Bize saldıran istikametten 20-25 kişilik kalabalık geliyordu. Gelen kalabalık bize saldırdı. Sonra polisler beni ve D.U.’yu arabaya bindirdi K.Y. de gelen ambulansla hastaneye kaldırdı. Polis merkezine gireceğimiz esnada kalabalık bir grup bize doğru saldırdı” ifadelerini kullandı.

M.U. ve D.U.’nun avukatı Doğay Abak da olayın tek taraflı bir saldırı olduğunu belirterek, karşı tarafın saldırı sırasında sarf ettiği sözlerin müvekkillerinin Kürt kimliğini bildiklerini gösterdiğini ifade etti. Avukat Abak, “Kimliklerinden haberdar olmaları nedeniyle yapıldığı bellidir. Ardından müvekkil ve yanındakilerin karşılık vermeden uzaklaşmalarına rağmen telefonla kişilerin toplanmasını sağlamış, 30 kişilik grup toplanmış, müvekkil onlara karşılık vermemiş olmaları ve uzaklaşmalarına rağmen bu 30 kişilik grup, biri polis merkezi önünde olmak üzere iki kere saldırmışlardır” şeklinde konuştu.

 

 • Suriyelinin dükkânı “Burası Türkiye, Suriye değil” sloganları atarak taşlandı

9 Ocak

https://sendika.org/2022/01/esenyurtta-suriyelilere-yonelik-irkci-saldiri-642824/

İstanbul Esenyurt’ta Bağlarçeşme Caddesi’nde Suriyeli bir vatandaşın dükkânı “Burası Türkiye, Suriye değil” sloganları atılarak taşlandı. Organize olduğu görülen saldırıda dükkânın camlarını kıran grup, içeri girerek eşyaları tahrip etti.

 • İYİ Partili Ali Kıdık: ‘Yahudi Salamon THY’den Ucuza Bilet Alıyor!’

 

10 Ocak

https://www.avlaremoz.com/2022/01/10/iyi-partili-ali-kidik-yahudi-salamon-thyden-ucuza-bilet-aliyor/

İYİ Parti İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Ali Kıdık, “THY New York’tan İstanbul’a Türk yolcudan 6000 dolar alırken, bir Yahudi yolcudan İstanbul aktarmalı Tel-Aviv’e 3500 dolar alıyor. Bu reva mı?” sözlerini kullandı. Avlaremoz sarf edilen sözü alıntılarken “Videoda ‘Yahudi Salamon amca’ diyerek Türkçe basında yaygın kullanılan bir antisemit tiplemeyi kullanıyor. ‘Bize’ kıyasla Yahudilerin az ödediğini söyleyen Kıdık’ın ‘biz’ algısı aşikâr ki sadece Müslüman Türkleri kapsıyor. Bu sözlerle Kıdık, hem hatalı bir şekilde Tel Aviv’e uçan herkesin Yahudi olduğu gibi bir imada bulunuyor, hem de tüm Yahudileri İsraille ilişkilendiriyor. Bu fiyat eleştirisinin arkasında yatan cimrilik kalıbını görmek de çok zor değil,” yorumuyla Kıdık’ın sözlerinin antisemit içeriğini açıkladı.

 

 • İstanbul’da Suriyeli mülteci uyurken bıçaklanarak öldürüldü

11 Ocak

https://twitter.com/multecimedyasi/status/1480855471191961600

İstanbul Bayrampaşa’da 12 Suriyeli mülteci işçinin kaldığı ev gece kapısı kırılarak, yüzleri maskeli, binanın güvenlik kameralarını tahrip eden bir grup tarafından basıldı. Mültecilerin anlatımlarına göre ellerinde silah, sopa ve bıçak olan saldırgan grup evdekileri darp etti. O sırada uyumakta olan Nail Alnaif isimli bir Suriyeli göğsünden bıçaklandı. 19 yaşındaki Alnaif hastaneye kaldırılırken ambulansta yaşamını yitirdi. Yakın zamanda kendilerini ‘Ataman Kardeşliği’ olarak tanıtan bir grup, mültecilere yönelik saldırıları ile gündem olmuştu.

Suriyeli mültecilerin yoğun bir şekilde yaşadığı mahallede esnafın aktardığına göre, benzer ırkçı saldırılar daha önce de yaşandı. Mahalleliye göre, ilçede ırkçı bir grup sürekli olarak mültecileri hedef alıyor, ancak bunlar hakkında herhangi bir işlem yapılmıyor.

Aynı evde kalan M.A. olayı şu sözlerle anlattı: “Kapıyı çaldılar, bizler açarken ‘yat yat yat’ diye bağırdılar. Bir tanesinin üzerinde polis yeleği vardı ve silahlıydı. Bir tanesinin elinde bıçak vardı ve belinde telsiz vardı. ‘Yat yat yat deyince bizler de polis sandık, yere yattık.”

 

 • Araştırma Türkiye’de ayrımcılığın yaygınlığını ortaya koydu

11 Ocak

https://t24.com.tr/yazarlar/karel-valansi/muhafazakar-milliyetci-ve-kemalist-bir-turkiye,33785?s=08

2010 yılından bu yana her yıl tekrarlanan Türkiye Eğilimleri Araştırması’nın 2021 yılı sonuçları açıklandı. Buna göre “yanınızda Suriyeli çalıştırır mısınız?” sorusuna cevap yüzde 90,8 ile “hayır” oldu. Yüzde 53,8 “Ermeni ile komşu olmak istemem” dedi. Rumlar için bu oran yüzde 43,6, Yahudiler içinse yüzde 37,1. Çerçeveyi genişlettiğimizde ise aslında kendisinden farklı kimse ile yakın olmak, komşu olmak istenmediği görülüyor. Bu oran eşcinseller için yüzde 60,9, mülteciler için yüzde 57,4, nikahsız çiftler için yüzde 34,5.

 

 • Anayasa Mahkemesi’nin yeni üyesi Kenan Yaşar’ın 2012’deki antisemit tweet’i gündeme geldi

20 Ocak

https://www.avlaremoz.com/2022/01/20/anayasa-mahkemesi-yeni-hakimi-ve-antisemitizm/

Şalom gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İvo Molinas ve Avlaremoz platformu Anayasa Mahkemesi’ne seçilen yeni hakim Kenan Yaşar’ın 2012 yılında paylaştığı, Necip Fazıl Kısakürek’e ait olduğu bilinen “Yahudiler öyle insanlardır ki iki yumurta pişirmek için dünyayı ateşe verirler” tweet’ini gündeme getirdi.

 

 • Kürt tarım işçileri polis, jandarma ve esnafın saldırısına uğradı.

26 Ocak

http://mezopotamyaajansi35.com/tum-haberler/content/view/159829

Siirt’ten Mersin’e göç ederek narenciye işinde, düşük yevmiyelerle bahçelere giderek ve mandalina, portakal, limon gibi ürünleri toplayarak geçimlerini sağlayan Akcan ailesi 24 Ocak günü iş dönüşü trafik polisleri tarafından yolu kesilerek durduruldu, araçtan indirilerek hakaretlere maruz kaldılar ve “eksik koltuk” gerekçesiyle araçları bağlanmak istendi. Araca 10 bin TL ceza kesildi.

Aile bireylerinden Adnan Akcan, ceza kesilmesi üzerine “Biz de kendilerine çok ağır şartlarda çalıştığımızı anlattık ve bu sefer bizi görmezden gelmelerini istedik. Ne kadar ısrar ettiysek de, aracımızı bağlayacaklarını söylediler. Bunu söylerken de bize çok kötü muamele ettiler. Biz tepki gösterince bu sefer bize, ‘Siz kimsiniz ki bize karşılık veriyorsunuz. Sizin gibiler, konuşmayı bile hak etmiyor’ şeklinde sert çıkıştılar. Ben o esnada aracımı bağlamamaları için kendilerine, ‘aracımızı bağlarsanız, biz bu kadar insan ne yiyeceğiz?’ dediğimde, bir polis bana dönerek, ‘Siz olmazsanız biz ne yiyeceğiz’ şeklinde bir ifade kullandı. Demek ki bunların asıl amacı kontrol değil, ceza kesmekmiş. Bunu da polisin o söylemiyle bir kez daha anlamış oldum.” diye konuştu.

Bu arada oradan geçen yüzlerce aracın hiçbirinin durdurulmadığını, Kürt işçilerin araçlarının özellikle ceza kesmek amacıyla durdurulduğunu anlatan aile itirazları üzerine polislerin ve çağrı üzerine gelen jandarmanın saldırısına uğradı. Polis ve jandarma çevre esnafını da saldırıya katılmaya çağırınca aile linç girişimiyle karşılaştı. Adnan Akcan, “Polisin çağrısı üzerine oradaki esnaf baltalarla, sopalarla gelip bize saldırdı. Hepimiz darp edildik. Biz de kendimizi korumak için onlara karşılık verdik. Yine jandarmalar bize saldırdığında, şunu söylüyorlardı, ‘Siz doğulusunuz. Kendinizi ne zannediyorsunuz ki buralara gelip, polise jandarmaya kafa tutuyorsunuz’ dediler. Onun dışında aynı jandarmalar bize ana, bacı küfürler savurdular” şeklinde konuştu.

Gözaltına alınan amca yeğen Akcan’lar, jandarmanın bilerek onları orada bekleyen faşist grubun içinden karakola götürdüğünü, grubun kendilerine saldırarak darp ettiğini anlattı.

Aracı bağlananlardan Samet Bahadır da şöyle konuştu: “Hiçbir güvencemiz yok. Yevmiyemiz temel ihtiyaçlarımızı bile karşılamıyor. Trafik polisleri Kürtlere ceza kesiyor. Kürtler buralarda kazandığı parayı hep cezalara veriyorlar. Aracımızı bağladıkları için şu an yaklaşık 20 mevsimlik tarım işçisi çalışamıyoruz.”

Raporun tamamı için: Medyada Öne Çıkan Bazı Irkçılık Örnekleri – Ocak 2022 İzleme Raporu