İnsan Hakları Haberciliği Sansürlenemez!

Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin, Jandarma Genel Komutanlığı’nın 16 Temmuz tarihli yazısı üzerine verdiği 136 adresin erişiminin engellenmesi kararı, ifade özgürlüğüne yönelik yeni ve çok ağır bir saldırıdır. Çeşitli sosyal medya kanallarını ve haber portallarını hedef alan bu sansür kararı, ulusal ve uluslararası hukuka ve normlara aykırıdır.

İfade özgürlüğü, sadece söz söylemek isteyenlerin hakkını korumaya yönelik bir hak değildir. Bu hak aynı zamanda, halkın doğru bilgilenme, farklı görüş ve önerilere ulaşma, dolayısıyla belli bir konuda kararını, tercihini ya da görüşünü oluştururken farklı kanallardan edindiği bilgileri değerlendirebilme hakkıdır.

Erişim engeli getirilen yayın organlarından biri de, “farklı bir iletişim mümkün” anlayışıyla, hak odaklı yayıncılık yapan bianet.org’dur. Bu kararla bianet.org’un 19 yıldır biriktiği 200 bin sayfayı aşkın haber, araştırma, rapor, erişime kapatılacaktır.

Biz aşağıda imzası bulunan hak örgütleri, hukuka aykırı bu kararı şiddetle kınıyoruz ve bu karardan derhal geri dönülmesini talep ediyoruz.

Bianet, Türkiye insan hakları camiasının sesini duyurmasına büyük katkı sağlayan çok az sayıdaki yayın organından biridir. Bianet’e yapılan saldırı, aynı zamanda Türkiye insan hakları hareketine yapılmış bir saldırıdır, kabul edilemez.

Civil Rights Defenders
Eşit Haklar İçin İzleme Derneği
Hakikat Adalet Hafıza Merkezi
İnsan Hakları Derneği
İnsan Hakları Gündemi Derneği
İzmir Barosu
Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği
Sivil Alan Araştırmaları Derneği
Türkiye İnsan Hakları Vakfı
Uluslararası Af Örgütü
Yurttaşlık Derneği