İnsan Hakları Savunucuları Serbest Bırakılsın!

İHD Mardin Şubesi yöneticilerimizden Av. Seher Acay, Av. Feyzi Adsız ve genel kurul delegelerimizden Av. Ziya Baği, 21 Kasım 2016 tarihinde gözaltına alınmış ve 9 Aralık 2016 tarihinde çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmışlardır.

Öncelikle bilinmelidir ki tutuklanan arkadaşlarımız, İHD Mardin Şubesi’nin yöneticileri ve aktivistleridir. Bu arkadaşlarımız bölgedeki cezaevleri ile gözaltı ve alıkonulma merkezlerinde tutulan kişi ve mağdurların avukatlığını yapan hak savunucularıdır. Tutuklanan arkadaşlarımız birçok hak ihlalinin yaşanmasına engel olmuş ve önleyici insan hakları savunuculuğu faaliyetlerinde bulunmuşlardır. Dünyanın neresinde olursa olsun insan hakları savunucuları her türlü insan hakları ihlaline barışçıl ve etkin biçimde karşı çıkma, ihlaller meydana geldiğinde ise bunları açığa çıkarma ve ihlal mağdurlarına destek verme hakkına sahiptirler.

Böylesi çatışmalı süreçlerde insan hakları savunucularının gözaltına alınması kabul edilemez. BM İnsan Hakları Savunucularının Korunması Bildirgesi’ni hatırlatarak hukuksuz bir şekilde tutuklanan arkadaşlarımız Av. Seher Acay, Av. Feyzi Adsız ve Av. Ziya Baği’nın serbest bırakılmasını istiyoruz.

Hukuksuz bir şekilde 2 aydır tutuklu bulunan yönetici ve aktivistlerimiz derhal serbest bırakılmalıdır! 

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ
MARDİN ŞUBESİ

Bir cevap yazın