İnsan Hakları Savunucularına Özgürlük

Ortak Açıklama

21 Haziran 2018, 10:00, Çağlayan Adliyesi, İstanbul

11 insan hakları savunucusu hakkında açılan davanın dördüncü duruşması 21 Haziran 2018 tarihinde İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesinde saat 11:00 de görülecek.

Bu dava, insan hakları savunucularını hedef almıştır. Olağan bir iç eğitim toplantısına katılmış olmayı suç gibi göstermektedir. Somut ve güvenilir deliller olmaksızın açılan soruşturma ile birlikte arkadaşlarımız aylarca tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldılar. Davaya sonradan eklenen Af Örgütü Türkiye Şubesinin Onursal Başkanı Avukat Taner Kılıç ise halen daha tutuklu olarak İzmir Şakran Cezaevinde bulunmaktadır.

Daha önceki duruşmalarda Taner Kılıç dışındaki tüm arkadaşlarımızın üzerindeki adli kısıtlamalar kaldırılmıştı. Bir önceki duruşmada ise Taner Kılıç hakkında Mahkeme heyeti tarafından verilen tutukluluğun kaldırılması kararı, OHAL düzenlemeleriyle Savcılara verilen bir yetkinin, o gün ilk kez duruşmaya katılan Nöbetçi Savcı tarafından kullanılması sonucunda gerçekleşemedi. Haksızlık bugüne kadar sürdürüldü.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Onursal Başkanı Taner Kılıç’ın tutuklanmasının üzerinden bir yıldan uzun bir süre geçti. Uzun zamandır beklenen ve savcılık tarafından sunulan 15 sayfalık polis raporu, Kılıç’ın telefonunda ByLock uygulamasının olduğuna ilişkin hiçbir kanıt tespit edemedi. Halen cezaevinde tutulan hak savunucusuna yönelik davanın merkezinde Taner Kılıç’ın ByLock mesajlaşma uygulamasını kullandığına ilişkin iddia vardı.

Ancak bir yıldan uzun bir süre geçmesine rağmen yetkililer, Taner hakkında ileri sürülen bu iddiayı veya Taner’in ceza gerektiren bir suç işlendiğini kanıtlayabilecek güvenilir herhangi bir kanıt sunamadı. Polis raporunun bulguları Taner’e yönelik en temel suçlamaya dair hiçbir kanıt sunmuyor. Rapor, Taner Kılıç’ın dizüstü bilgisayarı, cep telefonu, üç adet harici belleği ile bir SIM kart ve bir hafıza kartı üzerinde adli inceleme yapıldığını gösteriyor. ByLock uygulaması, silinmiş olan uygulamalar da dahil olmak üzere, telefonda bulunan uygulamalar listesinde görünmüyor. Bu bulgu, daha önce mahkemeye sunulan bağımsız dört raporu da doğruluyor. Bağımsız raporların hepsi, Taner’in ByLock uygulamasını indirdiğine veya kullandığına ilişkin hiçbir kanıt olmadığını tespit etmişti.

Biz insan hakları örgütleri olarak, 24 Haziran 2018 tarihinde görülecek olan duruşmada, Taner arkadaşımızın derhal serbest bırakılması, haksız bir biçimde açılan bu davanın bütünüyle sona erdirilmesi ve 11 arkadaşımızın beraat ettirilmesi çağrısında bulunuyoruz.

İnsan hakları Örgütleri:

Eşit Haklar için izleme Derneği

Hak İnisiyatifi

İnsan Hakları Derneği

İnsan Hakları Gündemi Derneği

Türkiye İnsan Hakları Vakfı

Yurttaşlık Derneği

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi