İnsan Hakları Savunucularından Elinizi Çekin!

13 Kasım Pazar günü İstiklal Caddesi’nde yaşanan bombalı saldırının hemen ardından Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı Adem Taşkaya’ya ait twitter hesabından Avukat arkadaşımız Jiyan Tosun’u hedef gösteren asılsız bir paylaşım yapıldı. Paylaşım 3 dakika sonra kaldırılmış olsa da ekran görüntüsü alınıp, çok sayıda hesap tarafından anında yaygınlaştırıldı. Aynı zamanda Jiyan’a, ailesine ve Eş Genel Başkanımız Eren Keskin’e ölüm tehditleri gelmeye başladı. Çünkü telefon numaraları telegram, whatsapp ve hatta oyun gruplarında paylaşılmıştı.

İnternet erişiminin kesintiye uğratılmasıyla, Jiyan’ın kamusal alanda söz söyleme hakkı da elinden alındı. Bombalı saldırının olduğu saatlerde Jiyan’ın müvekkilleriyde görüşmede olduğu ardından Küçükçekmece Karakolu’na gittiği biliniyor.

Jiyan’ın adını Telegram gruplarından alıp paylaştığını söyleyen Adem Taşkaya’ya habercilerin “Jiyan Tosun’dan özür dileyecek misiniz?” sorusu üzerine Taşkaya şu cevabı verdi: “Niye özür dileyeyim. Zaten o zihniyette birisi. Art niyetli de değilim. Daha önceden tanımadığım bir kişi. Paylaştım çok kısa sürede de sildim.  Onun suç duyurusunda bulunması gayet doğal hakkı. Gider devlete veririm hesabını.”

Adem Taşkaya yalnızca attığı tweetle değil, sonradan yaptığı açıklamalarla da Jiyan’ı hedef göstererek suç işlemeye devam ediyor.

Bombalı saldırının hemen ardından Jiyan Tosun adının ve telefon numarasının büyük bir hızla guruplarda paylaşılmış olması, aynı zamanda Eş Genel Başkanımız Eren Keskin’in de dâhil edilmesi bunun planlı bir hedef gösterme olduğunu açıkça gösteriyor.

İçişleri Bakanı, İstanbul Valisi, İstanbul Başsavcısı şu sorulara cevap vermelidir:

  • Jiyan Tosun’un ve Eren Keskin’in adları, kişisel bilgileri bombalı saldırıdan kısa bir süre sonra neden ve nereden yayıldı?
  • Can güvenliğini tehdit edecek biçimde kişisel veriler kimlerle neden paylaşıldı?

Seçimler yaklaşırken yine ülkenin kaosa sürüklenmek istendiğini görmemek mümkün değil. Hak savunucuları hedef haline getirilerek kamuoyunda bir algı yaratılmaya çalışılıyor.

İçişleri Bakanı’nı, İstanbul Valisi’ni, İstanbul Başsavcısı’nı ve tüm yetkilileri; başta Adem Taşkaya olmak üzere, Jiyan’ı iftirayla hedef haline getiren,  Jiyan’ın ve Eren Keskin’in kişisel verileri paylaşan, yaygınlaştıran, tehdit telefonu eden herkesin ceza alması için etkin bir soruşturma yürütmeye ve üyemiz Avukat Jiyan Tosun’un ve Eş Genel Başkanımız Avukat Eren Keskin’in güvende olması için gerekli önlemleri almaya çağırıyoruz.

Hak savunucularını her seferinde hedef tahtası haline getiren siyasal iktidar, bütün bu saldırıların sorumlusudur. Bu hedef göstermelere sessiz kalan, açık tutum almayan muhalefet de bu iftiraların suç ortağıdır. 

Bir kez daha söylüyoruz: İnsan hakları savunucularından elinizi çekin!

 

İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi