“İnsan Hakları Savunuculuğu ve İlkeleri” Çalıştayı

“İnsan Hakları Savunuculuğu ve İlkeleri” Çalıştayı

İHD Diyarbakır Şubesi’nin Stockholm Kürt İnsan Hakları Komitesi ve Olof Palme Center’in desteğiyle yürüttüğü “İnsan Hakları Eğitimi Projesi” çerçevesinde “İnsan Hakları Savunuculuğu ve İlkeleri” konulu çalıştay 8-9 Ocak 2011 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

İHD Diyarbakır Şubesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen çalıştaya, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Genel Başkan Yardımcısı Sevim Salihoğlu, Genel Sekreter M. Emrah Şeyhanlıoğlu, Stockholm Kürt İnsan Hakları Komitesi’nden Naile Aras ile İHD Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan tüm şube ve temsilcilikleri katıldı.

8-9 Ocak tarihleri arasında yapılan çalıştayın ilk gününde İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan başkanlığında İHD’nin yapısal sorunları ve çözüm önerileri tartışıldı. Ardından İHD Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi eski Temsilcisi Mihdi Perinçek, “Örgüt yönetimi”, “İletişim”, “Gönüllü çalışma”, “Finansman ve fon sağlama” konularında sunum yaptı. Perinçek’in ardından İHD Genel Başkan Yardımcısı Sevim Salihoğlu, “Hak ihlallerini izleme ve ihlallere müdahale etme”, “İzleme ve müdahale için rehber ilkeler”, “Zorluklar ve olası çözümler” ve “Raporlama” konularını işledi.

Çalıştayın ikinci günüde ise İHD Genel Sekreteri M. Emrah Şeyhanlıoğlu, “Gözden geçirme ve kapasite geliştirme”, “Üye ilişkileri, yönetici-üye ilişkisi”, “Yönetimlerin oluşturulması sorunu”, “Şube-merkez ilişkileri” ve “İHD’nin örgütsel yapısı” konularında sunum yaptı. İkinci günün son bölümünde ise tüm şubelerin katılımıyla bölge toplantısı gerçekleştirildi.

{gallery}/fotograf_galerisi/insan_haklari_savunuculari_calistayi_09_01_11{/gallery}

Bir cevap yazın