İnsan Hakları Savunucusu Ali Rıza Yurtsever Serbest Bırakılsın!

İHD MYK üyesi Ali Rıza Yurtsever 19 Temmuz 2017 günü sabah saatlerinde Ankara’daki evinden gözaltına alınmış, bir gün sonra soruşturmanın yürütüldüğü Diyarbakır’a götürülmüştür. 24 Temmuz 2017 günü akşam saatlerinde soruşturma kapsamında tutuklanmıştır.

Soruşturma sürecinde Emniyet, Savcılık ve Sorgu Hakimliği aşamasında sorulan sorulardan anlaşıldığı kadarı ile Ali Rıza Yurtsever’in siyasetçi olarak Demokratik Toplum Kongresi (DTK) binasında 2011-2013 yılları arasında yapılan toplantılara katılması gerekçe gösterilerek tutuklanmıştır.

Görüldüğü gibi söz konusu soruşturmada ileri sürülen suçlamalar en az 4 yıl öncesine ait olup kesinlikle ve kesinlikle tutuklamayı gerektirmeyen hususları kapsamaktadır. Ali Rıza Yurtsever hiçbir şekilde herhangi bir şiddet eylemi ile suçlanmamaktadır. Bu soruşturma kapsamında tutuklanması, gerçekleştirilen tutuklamanın keyfiliğini ortaya koymaktadır.

İnsan hakları savunucusu Ali Rıza Yurtsever, her türlü şiddetten uzak geçmiş siyasi faaliyetleri ve bugünkü hak savunuculuğu faaliyetleri nedeniyle suçlu gibi gösterilmeye çalışılmaktadır. Bu tutum kesinlikle kabul edilemez.

Siyasal iktidarı bir kez daha  Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Savunucularının Korunması Bildirgesi‘ne sadık kalmaya davet ediyor, Ali Rıza Yurtsever’in soruşturmasının tutuksuz yürütülebileceğini belirtiyor ve arkadaşımızın bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

Bir cevap yazın