İnsan Hakları Savunucusu Coşkun Selçuk Serbest Bırakılsın!

18.01.2017

İnsan Hakları Derneği İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk ile çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgütü üyeleri 18 Ocak 2017 tarihinde sabaha karşı evlerinden gözaltına alındılar.

Dünyanın neresinde olursa olsun insan hakları savunucuları her türlü insan hakları ihlaline barışçıl ve etkin biçimde karşı çıkma, ihlaller meydana geldiğinde bunları açığa çıkarma ve ihlal mağdurlarına destek verme hakkına sahiptirler.

İHD, Türkiye’de ve dünyada insan haklarının korunması ve geliştirilmesi için çaba gösteren, bireylerin uğradıkları ihlalleri duyurmaya çalışan 31 yıllık bir kurumdur. Arkadaşımız Coşkun Selçuk da bu kurum içerisinde yer alan binlerce hak savunucusundan biridir.

Son aylarda insan hakları savunucularına yönelik yürütülen gözaltı ve tutuklama gibi baskıların arttığını görmek kaygı vericidir.

İnsan hakları savunucuları olarak bizler, gözaltı işlemini yapan savcıları bir kez daha BM İnsan Hakları Savunucularının Korunması Bildirgesi’ne uymaya davet ederek İHD İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk’un derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ

Bir cevap yazın