İnsan Hakları Savunucusu ve Barış Elçisi Tahir Elçi’yi Unutmadık, Unutmayacağız, Unutturmayacağız!

Katledilmesinin üzerinden 2 yıl geçen arkadaşımız Tahir Elçi’yi saygıyla anıyoruz…

28 Kasım 2015’te, yani bugünden tam 2 yıl önce, Diyarbakır Barosu Başkanı, insan hakları savunucusu ve barış elçisi Tahir Elç;i Diyarbakır ilinin Sur ilçesindeki tarihi Dört Ayaklı Minare’de çatışmalardan kaynaklı yaratılan tahribatı kamuoyu ile paylaşmak ve kültürel mirasa sahip çıkmak için açıklama yaparken katledildi. Israrlı bir şekilde barış talebinde bulunan Tahir Elçi, 28 Kasım 2015 tarihinde de savaş ve silahlı çatışmanın insanlar, çevre ve kültürel miras üzerindeki yıkıcı etkisini anlatmak için oradaydı.

Tahir Elçi, yaşamı boyunca hak ihlallerine karşı mücadele vermiş, çok sayıda faili meçhul cinayetlerin ve gözaltındaki kayıpların aydınlatılması ile faillerinin bulunması için cezasızlıkla mücadele eden en önde insanlardan birisiydi. Tahir Elçi, kendisine yönelik baskılara rağmen mücadelesinden vazgeçmemiş bir hukukçuydu.

Tahir Elçi’nin katledilmesinin üzerinden 2 yıl geçti ancak soruşturmasına ilişkin herhangi bir ilerleme kaydedilmedi.

Hak savunucuları olarak Tahir Elçi’siz geçen 2 yılın ardından şunu ifade ediyoruz: Arkadaşımız Tahir Elçi’yi unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız! Katledenleri er ya da geç açığa çıkaracak, adalet önünde hesap soracağız.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ