İŞKENCE BİR İNSANLIK SUÇUDUR

15 Şubat 2005 tarihinde, Diyarbakır Dağkapı Meydanında basın açıklaması yaptıktan sonra
yürüyüşe geçen kalabalığa yönelik polisin sert müdahalesi hukuka aykırıdır.

Gösteri Yürüyüşleri Yasasına ve Polis Vazife Selahiyet Yasasına göre; polis yasaya aykırı gösterileri dağıtabilir, ancak bunu yaparken kitlenin gösterdiği direnişe ve direniş gösterilirken kullandığı araçlara (taş,sopa vb.) göre orantılı bir şekilde güç kullanabilir.

Ancak dün Diyarbakır’da amaçları barışçıl bir yürüyüşü gerçekleştirmek olan insanlara karşı sırf izinsiz yürüdükleri için polis tarafından çok sert bir şekilde müdahale edilmiştir. Bu müdahale, amacını ve sınırlarını aşarak sokak ortasında işkenceye dönüşmüştür. 50’den fazla gösterici kafalarına sopalar ve coplarla vurulmak suretiyle feci şekilde yaralanmıştır. 60’dan fazla kişi olaylardan sonra gözaltına alınmıştır. Olaylarda 4 polis memuru yaralanmıştır. Kaçmaya çalışan veya yere düşen insanlar, polislerce yakalanarak tekme ve sopalarla kendilerine işkence yapılmıştır.

AB Uyum Yasaları, İçişleri Bakanlığı’nın Genelgeleri ve tüm gelişmelere rağmen polisin sokakta göstericilere uyguladığı şiddet devam ediyor.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nün bu olaydaki tavrını hukuka ve insan haklarına aykırı bir eylem olarak değerlendiriyor, İçişleri Bakanı ve Diyarbakır Valisini sorumlular hakkında soruşturma başlatmaya davet ediyoruz.

İşkence bir insanlık suçudur.

İşkenceye hayır.   

Selahattin Demirtaş
İHD Diyarbakır Şube Başkanı

Bir cevap yazın