İsrail’in Gazze Saldırılarını Ve Yaptığı Katliamları Kınıyoruz…

               

                  22 Temmuz 2014

 

İsrail’in Gazze’ye yönelik havadan, denizden ve karadan gerçekleştirdiği saldırı iki haftayı doldurdu. Bu saldırılarda 130’u çocuk olmak üzere 570 sivil yaşamını yitirdi. Saldırılar hızından hiç bir şey kesmeden devam ediyor. İsrail’in saldırı, savaş ve insanlığa karşı suç kapsamında gerçekleştirdiği bu eylemlerini kınıyor, saldırılarda yaşamını yitirenlerin ailelerine ve Filistin halkına başsağlığı diliyoruz.

İsrail’in Gazze ablukası 2007 yılından beri aralıksız olarak sürmektedir. 2008 Aralık ve 2009 Ocak aylarında İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 960’ı sivil olmak üzere 1434 kişi yaşamını yitirdi. Ölen sivillerden 288’i çocuk, 121’i ise kadın idi. İsrail’in devam eden yıllarda saldırıları aralıksız sürdü. Gazze ablukasını kaldırmak amacıyla Mavi Marmara gemisiyle Gazze’ye gitmek isteyen insani yardım heyetine yapılan baskında 9 kişi yaşamını yitirdi. Uluslararası sularda korsanlık ve insanlığa karşı suç kapsamında gerçekleştirilen bu eylemle ilgili Türkiye’de açılan dava halen devam etmektedir.

Ortadoğu’da egemen güçlerin haklarını aramak için mücadele eden halklara karşı işlediği suçlar aralıksız sürmektedir. İsrail’in Filistin’de, emperyalist güçlerin Kuzey Afrika’da, emperyalist güçlerin ve çeşitli bölge ülkelerinin desteklediği cihatçı örgütlerin Suriye’de Rojava’da ve Irak’ta uyguladıkları yöntemler hep aynı. Toplu katliam, tecavüz, yağma ve talan. Bu durum süremez. Direniş hakkını kullanan halkların zalimlere karşı mücadelesi elbette başarıya ulaşacak ve halklar kazanacaktır.

İnsan hakları savunucuları olarak bölgemizde işlenen saldırı suçlarının, soykırım ve insanlığa karşı suçların etkili bir şekilde soruşturulması için başta Türkiye olmak üzere bölge ülkelerinin Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin yargı yetkisini tanımasını talep ediyoruz. Filistin’in de facto bir devlet olarak UCM’ye yaptığı başvurusunun kabul edilmesini ve bir an önce İsrail’li yetkililerin işlediği suçların soruşturulmasını talep ediyoruz. BM Güvenlik Konseyi’ni Gazze’de işlenen suçlar ile Suriye Rojava ve Irak’ta işlenen suçlar konusunda soruşturma yapmak üzere UCM Başsavcısını görevlendirmesini talep ediyoruz. Türkiye’nin de İsrail ile her türlü diplomatik, askeri, ticari ilişkilerini durdurmasını talep ediyoruz.

İHD her zaman mağdurun ve mazlumun yanında yer almış, zalimi lanetlemiştir. İsrail’in uyguladığı insanlık dışı ve zalimane uygulamalarını bir kez daha lanetliyoruz.

İnsan Hakları Derneği

 

 

Bir cevap yazın