İstanbul “Dörtlü” Suriye Zirvesi: Türkiye’de Sivil Toplum Üzerindeki Baskılar Göz Ardı Edilmemelidir

Ortak Açıklama

Brüksel, 27 Ekim 2018

27 Ekim 2018 tarihinde yapılacağı duyurulan İstanbul dörtlü Suriye zirvesi öncesinde EuroMed Rights ile İnsan Hakları Derneği, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Almanya Başbakanı Angela Merkel’e, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Türkiye’deki sivil toplum üzerinde hâlen devam etmekte olan baskılar ile Türkiye vatandaşlarının temel hak ve özgürlüklerinin kısıtlanması konusunu gündeme getirmeye davet etmektedir.

Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu tarafından da vurgulandığı üzere, 2016 yılında yaşanan darbe girişimi ardından ilan edilen OHAL ile birlikte Türk Hükümeti “[Türkiye] Anayasası ile uluslararası hukukun izin verdiğinin ötesine geçen önlemler almıştır.” Geçtiğimiz Temmuz’da OHAL’in kaldırılmasının ardından tartışmalı 7145 Sayılı Kanun’un kabul edilmesiyle birlikte olağan hukuka temel hak ve özgürlüklere ilişkin olağanüstü kısıtlamalar entegre edilmiştir. Hâlen yürürlükte olan bu kanun ülkede insan hakları savunucuları ve sivil topluma karşı somut bir tehdit oluşturmakta olup OHAL’i fiilen kalıcı kılmaktadır.

Fransa ile Almanya, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a barışçıl muhalif seslerin demokrasinin özünü oluşturduğunu ve kriminalize edilmemeleri veya susturulmamaları gerektiğini hatırlatmalıdır. Türk yetkililer de Türkiye Anayasası’nın 12. Maddesi ile uluslararası anlaşmalarda öngörüldüğü üzere Türkiye vatandaşlarının temel hak ve özgürlüklerini kullanmaya yönelik meşru taleplerine saygı göstermelidirler.

Arka Plan

Şu ana dek 150 binden fazla kamu görevlisi, hâkim ve akademisyen ihraç edildi. İnsan hakları savunucularına karşı yaygın bir şekilde saldırıda bulunulmakta, binlerce kişi hapis cezasına çarptırıldı ya da tutuklu yargılanmakta. Diğerleri de yargı baskısına maruz bırakılmış olup bazı kişilerin yurtdışına çıkması engellenerek pasaportları iptal edilmiş durumda.

EuroMed Rights:

Istanbul “four-way” summit on Syria: repression of civil society in Turkey should not be ignored