Jamal Khashoggi’ye Ne Oldu?

Akibeti Açıklansın, Sağ Olarak Ailesine Teslim Edilsin!

2 Ekim 2018 tarihinde Suudi Arabistan İstanbul  Başkonsolosluğu’na  girdikten sonra kendisinden bir daha haber alınamayan gazeteci Jamal Khashoggi hakkındaki belirsizlik devam ediyor.

Kimi haber kaynakları, Suudi Arabistan kralını eleştiren yazıları ve muhalif kimliği ile bilindiği için Jamal’ın tehdit altında olduğunu ve Konsolosluk içinde öldürüldüğünü ileri sürüyor, kimi haber kaynakları yetkililerin Konsolosluk içinde arama yapılmasına izin verdiğini söylüyor, kimi kaynaklar Konsolosluk kameralarının Jamal Khashoggi’nin kaybolduğu saatler içinde kayıt dışı olduğunu söylüyor, ancak ne Suudi Arabistan yetkilileri ne de Türk yetkilileri Jamal Khashoggi’ye ne olduğunu söylemiyor.

Ancak ortada, gizlenemeyen ve herkesin bildiği bir gerçek var:   bir gazeteci Konsolosluk sınırları içinde kaybedildi ve ailesi ve kamuoyu sekiz gündür ondan haber alamıyor.

Bilindiği üzere; zorla kaybetme insanlığa karşı bir suçtur ve İnsan Hakları Derneği kurulduğu 1986 tarihinden bu yana gözaltında kaybedilenler için, bu suçun önlenmesi için mücadele etmektedir.

Cumartesi Anneleri 23 yıldır gözaltında kaybedilen yakınlarını aramakta, adalet talep etmekte, devleti inkârından vazgeçirmeye çalışmaktadır.

Jamal Khashoggi’nin kaybolmasında da Suudi Arabistan Konsolosluk yetkililerinin sorumluluğu yanında, ülke toprakları üzerinde kurulu bir konsoloslukta yaşanan bu zorla kayıp olayından dolayı Türkiye Devletinin de tam sorumluluğu söz konusudur.

Suudi Arabistan Konsolosluğu, binasında arama yapılmasına izin vermekle bu olayın sorumluluğundan kurtulamaz, Jamal’ın konsoloslukta baskı görmediğini ve sağ salim çıktığını ispatlamak zorundadır.

Türkiye devleti,  ülkesinde yaşayan herkesin  ve Jamal Khashoggi’nin yaşam hakkını korumakla yükümlüdür ve akıbeti hakkındaki belirsizlikten  ve başına gelenlerden sorumludur.

İnsan hakları savunucuları olarak; Soruyoruz !

Jamal Khashoggi’ye ne oldu?

Suudi Arabistan ve Türkiye devleti yetkilileri,  Jamal Khashoggi’nin akıbetini açıklasın ve sağ olarak ailesine kavuşmasını sağlasın.

İnsan Hakları Derneği

İstanbul Şubesi