Kader Kevser Eltürk (Ekin Van) Olayına Dair İnceleme Raporu

 

Muş İli Varto İlçesinde Meydana Gelen Olayları Araştırma ve İnceleme Raporuna Ek Olarak Düzenlenmiştir. 10 Ağustos 2015 Tarihinde Varto’da Öldürüldükten Sonra Cenazesi Çıplak Olarak Teşhir Edilen Kader Kevser Eltürk (Ekin Van) Olayına Dair İnceleme Raporudur.

 RAPORU HAZIRLAYANLAR:

Av. Eren Keskin İHD Merkez Yönetim Kurulu Üyesi

Leman Yurtsever İHD İstanbul Şubesi Üyesi

Av. Rumet Agit Özer İHD Varto Temsilcisi

 KADER KEVSER ELTÜRK’E (Ekin Van) İLİŞKİN BİLGİ

Kader Kevser Eltürk (Ekin Van) 1986 Van Çaldıran doğumlu olup, 2008 yılında PKK’ye katılmış ve öğrenilen bilgilere göre 3 yıldır Varto kırsalında bulunmaktaymış.

 RAPORA KONU OLAYIN GELİŞİMİ

Kader Kevser Eltürk (Ekin Van) edilen bilgilere göre, 10 Ağustos 2015 tarihinde Varto’da meydana gelen bir çatışmada yaşamını yitirmiştir. Olay, tanıkların anlatımına göre Varto girişinde meydana gelmiştir.

Olay sırasında, çevrede sivil bir insan bulunmadığı gibi, bulunması da mümkün değildir. Edilen bilgilere göre, devlet güçleri olay yerine önce bir aydınlatma mermisi atmışlar ve ardından kanas olarak tabir edilen silahla Kader Kevser Eltürk (Ekin Van) kalçasından vurulmuştur. Yine edilen bilgilere göre Kanas olarak tabir edilen silahın isabet ettiği bölgeyi parçalayıcı bir niteliği bulunmaktadır.

Kader Kevser Eltürk’ün (Ekin Van) vurulduğu yerde, “aynı yatış biçiminde” bir giysili bir de çıplak olmak üzere fotoğrafı çekilmiştir. Yine fotoğrafta 3 erkek şahsa ait bacak görüntüleri bulunmaktadır.

Bir süre sonra Kader Kevser Eltürk’ün (Ekin Van) ölü ve çıplak bedeninin fotoğrafları sosyal medyaya servis edilmiştir.

OLAYA İLİŞKİN RESMİ YETKİLİLERİN AÇIKLAMALARI

Resmi yetkililerden en yüksek düzeyde açıklama Muş Valiliği tarafından yapılmıştır. Valilik açıklamada şunları söylemiştir; ‘10 8. 2015 tarihinde ilimiz Varto ilçesi kırsalında güvenlik güçleri ile girdiği çatışma neticesi etkisiz hale getirilen PKK terör örgütü mensubu bayana ait bazı görüntülerin sosyal paylaşım sitelerinde yayınlandığı tespit edilmiştir. Kamuoyu ve valililiğimizce kabul edilemeyecek şekildeki bu görüntüleri çeken, yayınlayan ve sosyal medyaya servis eden kişi veya kişiler hakkında, adli ve idari soruşturma başlatılmıştır.’

İHD temsilcilerinin emniyet müdürü ile yaptıkları görüşmede ise, emniyet müdürünün söz konusu fotoğrafları kendi ekibinden birinin çekmediğini, ancak olay yeri inceleme ekiplerinin çekmiş olabileceğini söylemesi dikkat çekicidir. Aynı emniyet müdürünün olay yeri inceleme ekibinin, ‘dışarıdan’ geldiğini söylemesi ve devamla nereden geldiklerini bilmediğini, Van veya Erzurum’dan gelmiş olabileceklerini söylemesi de soru işaretleriyle doludur.

Varto gibi bir yerde emniyet müdürü olarak görev yapan bir kişinin, böylesine bir olayda, olay yeri inceleme ekibinin nereden geldiğini bilmemesi hiçbir şekilde mümkün değildir. Bu söylem heyet olarak şüphelerimizi daha da arttırmıştır.

 KADER KEVSER ELTÜRK (EKİN VAN) OLAYININ HUKUKİ BOYUTU

Kader Kevser Eltürk’ün (Ekin Van)ağabeyi Abdullah Eltürk’ün verdiği vekalet uyarınca, Av. Ayla Akat Ata, Av. Gülşen Özbek, Av. Cüneyt Caniş, Av. Kadir Karaçelik ve Av. Tarık Güneş birlikte bir suç duyurusunda bulunmuşlardır.

17.08.2015 tarihinde yapılan suç duyurusu TCK 130/2 temelinde yapılmıştır. KİŞİNİN HATIRASINA HAKARET BAŞLIĞI ALTINDA DÜZENLENEN TCK 130’UNCU MADDESİNİN 2. FIKRASI; ‘BİR ÖLÜNÜN KISMEN VEYA TAMEMEN CESET VEYA KEMİKLERİNİ ALAN VEYA CESET VEYA KEMİKLER HAKKINDA TAHKİR EDİCİ FİİLERDE BULUNAN KİŞİ 3 AYDAN 2 YILA KADAR HAPİS CEZASI İLE CEZALANDIRILIR” demektedir.

Suç duyurusu dilekçesinde Kader Kevser Eltürk’ün (Ekin Van) cenazesinin Malatya Adli Tıp kurumundan alındıktan sonra, cenaze yıkaması sırasında görgü tanıklarının anlatımlarına da yer verilmiştir. Görgü tanıklarının beyanlarına göre, Kader Kevser Eltürk’ün(Ekin Van) boynunda ip izi bulunduğu, sürüklenmiş ve ya işkence edilmiş olabileceği tespitlerinde bulunulmuştur.

 ULUSLARASI HUKUK KAPSAMINDA OLAYA BAKIŞ

Savaşlarda ve silahlı çatışmalarda kadına karşı şiddet bir savaş aracı olarak kullanılmaktadır. Böylece kadına karşı şiddet bir yana, savaşın karşı tarafa olan halkın, toplumsal ve sosyal yapısı da tahrip edilmektedir.

Uluslararası hukuk, kadına yönelik şiddet konusunda uzun yıllar çok yetersiz kalmıştır. 1. ve 2. Dünya savaşlarında milyonlarca kadın cinsel şiddete maruz kaldıkları halde, savaşlardan sonra kurulan Tokyo ve Nürnberg mahkemelerinde, bu suç yargılanmamış, gözden kaçırılmıştır.

Ancak, Bosna ve Ruanda da yaşanan çatışmalarda, çok sayıda kadına karşı taciz, tecavüz ve her türlü cinsel şiddet, özellikle kadınların çabaları sonucunda, ‘savaş suçu’,’ insanlığa karşı suç’ olarak tanımlanmış ve yargılanmaya başlanmıştır.

Yine Uluslararası Ceza Mahkemesi statüsünde de, kadına yönelik her türlü şiddet, bir’ savaş suçu’ ve’ insanlığa karşı işlenmiş suç’ olarak kabul edilmektedir. Her ne kadar Türkiye Cumhuriyeti UCMY’e taraf olmasa da, suç tanımı olarak Kader Kevser Eltürk’e (Ekin Van) karşı işlenen suç, savaş suçu niteliğindedir.

 OLAYA İLİŞKİN SORULARIMIZ VE TALEPLERİMİZ

1-) Kalçasından vurulan bir insanın, hemen ölmüş olması akla yakın gelmemektedir. Bu nedenle Kader Kevser Eltürk’ün (Ekin Van) ölüm nedeni ortaya çıkarılmalı ve otopsi raporu acil olarak açıklanmalıdır?

 2-) Varto Emniyet Müdürünün,’ fotoğrafı olay yeri inceleme ekibi çekmiş’ olabilir sözü dikkate alınarak, bu konuda derhal bir soruşturma başlatılmalıdır.

 3-)Bilişim suçları alanında çalışan uzman ekipler olduğu gerçeği bilindiğinden Kader Kevser Eltürk’ün fotoğraflarının kim ya da kimler tarafından sosyal medyaya servis edildiği çok çabuk bulunabilecekken, hala bulunmamış olması, suçluların korunuyor olmasını düşündürmektedir.

 4-) Savcılık makamı soruşturmayı çabuklaştırarak bir an önce sonuca götürmeli ve sorumluları tespit edilerek davayı açmalıdır.

 

Av. Eren Keskin

İHD Genel Merkez Yürütüme Kurulu Üyesi

 

 

 

Bir cevap yazın