Karataş Cezaevi’nde Irkçı Bir Uygulama

Başbakan ve bazı AKP Millet Vekillerinin yaptığı ırkçı açıklamaların ardından bir ırkçı uygulama da Karataş Kadın Kapalı Cezaevi’nde bir kez daha kendisini gösterdi.

Adana Karataş Hapishanesi’nin ırkçı faşist uygulaması, tutuklu Sevcan Atak’ın, İHD Adana Şubesi’ne gönderdiği faksla ortaya çıktı. Atak faksında, Karataş Cezaevi’ne getirilirken girişte, arama adı altında zorla çırılçıplak soyulduklarını belirtti. Çırılçıplak soyma saldırısına maruz kalan Atak, gardiyanlar tarafından o haldeyken çömelip kalkmaya zorlandığını, bu uygulamaya sadece kendisinin değil kendisinden önceki tutukluların da maruz kaldığını belirtti.

Yönetim ‘Tek’ hücreli

Atak derneğimize gönderdiği faksta, bu ırkçı faşist saldırıyı gözler önüne sermiştir. Atak, açık görüşe çıkarlarken, kollarına ‘Tek Bayrak, Tek Dil, Tek Vatan’ yazılı damganın vurulmak istendiğini, ‘Tek’ci hapishane yönetiminin, bu ırkçı damgalamayı kabul etmeyen tutukluları aileleri ile görüşmesini engellendiğini belirtti.

Hapishane yönetimi de Başbakan’ın izinden gidip, “Tek Bayrak, Tek Dil, Tek Vatan” diyor. Başbakan kabul etmeyenlere, ‘terk et’ diyor, Karataş hapishane yönetimi ise Irkçı bir uygulama olan “Tek Bayrak, Tek Dil, Tek Vatan” yazılı kaşeyi kollarına vurulmasını kabul etmeyenleri aileleri ile görüştürmüyor. Ülkemizde ırkçı uygulamaların vardığı boyutunu da gözler önüne seriyor.

Karataş Cezaevi’nde çırılçıplak soyulma uygulaması insan onuruyla bağdaşacak bir uygulama değildir. Kabul edilecek bir yanı da yoktur.

Çırılçıplak çömelip kalkma dayatması ise insan onuruna saldırıdır. Bu uygulama insan olan hiçbir zihniyet ve düşüncenin kabul edebileceği bir uygulama değildir.

Görüşe Çıkan tutukluların kollarına “Tek Bayrak, Tek Vatan, Tek Dil” yazılı kaşenin kollarına vurulması ırkçı ve faşist bir zihniyetin uygulamasıdır.

Böyle ırkçı ve faşist bir uygulamalara daha önce de defalarca tanıklık ettik. Hatırlanacağı gibi daha önce de Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde görüşe giden ailelerin kollarına ve görüşe çıkan tutukluların kollarına “Önce Vatan” kaşesi vurulmuştu. Oluşan kamuoyu karşısında Kürkçüler F Tipi İdaresi bu ırkçı uygulamaya son vermişti.

Başbakan ve milletvekilleri ırkçı söylemler kullanırsa, cezaevi idareleri de elbette böyle bir ırkçı uygulamayı tutuklulara dayatacaklardır.

Karataş Cezaevi’nde kadın tutuklulara dayatılan bu onur kırıcı ve ırkçı uygulama ile ilgili Adalet Bakanı’nı ve Meclis İnsan Hakları Komisyonu’nu göreve çağırıyoruz.

Duyarlı tüm kamuoyunu da bu ırkçı ve insan onuruna yakışmayan uygulamaya karşı tepkilerini ortaya koymaya çağırıyoruz.

ETHEM AÇIKALIN
İHD ADANA ŞUBESİ BAŞKANI

Bir cevap yazın