Kayıp Yakınları Yalnız Değildir! Kayıpları Bulup Failleri Yargılayıncaya Kadar Hakikat ve Adalet Arayışımız Sürecektir!

Kayıp yakınları ve Cumartesi İnsanlarının Galatasaray Lisesi önünde kaybedilen yakınlarının akıbetini sorma, faillerin bulunmasını ve yargı önüne çıkarılmasını talep ettikleri Basın Açıklaması ve Oturma Eylemi 956. Haftasında da İstanbul ve Dersim’de Polis Şiddeti ve gözaltı ile engellendi.

Anayasa Mahkemesi herkesin önceden izin almadan barışçıl toplanması ve gösteri yapmasının anayasal bir hak olduğunu ifade etmiş olmasına rağmen; son 16 haftadır barışçıl toplanma ve gösteri hakkını kullanarak ve kayıp yakınlarının akıbetlerinin ortaya çıkarılmasını isteyen Cumartesi İnsanları ve Kayıp Yakınları 16 ilin Baro Başkanlarının tanıklığında gözaltına alınmıştır.

Gözaltı ve engellemeler sürdükçe her cumartesi günü aynı saatte İHD şubelerinin olduğu her ilde Cumartesi İnsanları ve Kayıp Yakınlarıyla eş zamanlı destek ve dayanışma açıklamalarının yapılması İHD tarafından karar altına alınmıştır. Bu çerçevede 22 Temmuz 2023 Cumartesi günü İnsan Hakları Derneği Dersim Şubemizin yapmak istediği destek ve dayanışma açıklamasına çok sert bir şekilde müdahale edilmiş ve Şube eş başkanlarımız Gürbüz Solmaz ile Gönül Sonbahar dahil 6 yönetici ve üyemiz gözaltına alınmıştır. Aynı zamanda bu açıklamayı takip eden basın mensupları da darp edilerek çekim yapmasına izin verilmemiştir.

İstanbul’da ve Dersim’de gözaltına alınan Cumartesi İnsanları ve Kayıp Yakınlarının derhal serbest bırakılmasını, Anayasa Mahkemesi Kararına rağmen yurttaşların toplanma ve barışçıl gösteri hakkını yasaklayan ve polis şiddeti ile engelleyen tüm kamu idarecileri hakkında derhal yasal işlem başlatılmasını talep ediyoruz.

Bu topraklarda kaybedilen, her yurttaşın akıbetini, yakınlarından önce sorması, faillerini ortaya çıkarması ve yargıya teslim etmesi gereken yetkililere sesleniyoruz; Kayıp Yakınlarını ve Cumartesi İnsanlarını derhal serbest bırakın. Asli göreviniz olan Kaybedilen insanların akıbetlerini araştırma ve faillerini bulma konusunda çaba sarf edin.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ