Körfez Krizi ve Savaş Olasılığı Üzerine

İHD, Körfez krizini ve savaş olasılığını değerlendirdi. Yapılan açıklamada "Türkiye bugün ve yarın barış hakkını tehlikeye sokacak girişimlerden kaçınmalıdır" denildi.

Dün Ankara'da toplanan İHD Genel Yönetim Kurulu Körfez krizini ve savaş olasılığını değerlendirdi. Toplantı sonunda basına bir açıklama yapan Dernek Genel Sekreteri Akın BİRDAL "İnsan haklarının ve özgürlüklerinin kullanılmasını tehlikeye düşürecek savaşlardan, faşist ve totaliter rejimlerden ülkemizi uzak tutmalıyız" dedi.

Akın BİRDAL'ın açıklaması şöyle:
"Son Körfez krizini ve savaş olasılığını dikkatle izliyoruz. Yaşam ve barış hakkını yok edecek bir sıcak savaşın eşiğine sürüklenişimizden derin kaygı duyuyoruz. Dünya Barış Günü 1 Eylül' e yaklaşırken ülkemizi karanlık ve sıcak bir tünele sokma çabaları var. Krize başkalarının gözü ile değil, kendi çıkar ve haklarımız açısından bakmalıyız. Bugün kriz atlatılsa bile, yarın bölge halklarını gerilime ve düşmanlığa itecek tutumlardan sakınılmalıdır. Bölge dışında kalan yabancı çevreler bir gün geri dönecek ve biz bölgede komşularımızla barış içinde yaşamak zorunda kalacağız.

Irak'ın maceracı ve bölgedeki çıkarlarını üstün kılmak isteyen saldırgan emellerini gerçekleştirmek için kimyasal silahları kullanacak olmaları, sivil halkların yaşamlarını da yok edecektir. Bunu önleyebilecek girişimlerde bulunurken, yaşam ve barış hakkı hiçbir surette pazarlık konusu yapılmamalı ve Türkiye üzerinden destek sağlanmayıp, üslerin kullanılmasına izin verilmemelidir.

Bizler savaşa karşıyız. Türkiye bugün ve yarın barış hakkını tehlikeye sokacak girişimlerden kaçınmalıdır. İnsan haklarının ve özgürlüklerinin kullanılmasını tehlikeye düşürecek savaşlardan, faşist ve totaliter rejimlerden ülkemizi uzak tutmalıyız. Körfezdeki denetimini halkların ve insanlığın büyük zararları paha-sına bir sürece sokacak başta Irak'ın ve diğer güçlerin savaş kışkırtıcılığına gelinmemelidir. Krize barışçıl çözümler ve diyaloglar aranmalı, başta yaşam ve barış hakkı korunmalıdır.

Bir cevap yazın