Mardin Şube Yöneticilerimizden Seher Acay, Fevzi Adsız ve Ziya Baği Derhal Serbest Bırakılsın!

21.11.2016

Mardin Şube Yöneticilerimizden Seher Acay, Fevzi Adsız ve Genel Kurul Delegelerimizden Ziya Baği Derhal Serbest Bırakılsın!

İHD Mardin Şube Yöneticilerimizden Seher Acay, Fevzi Adsız ve genel kurul delegelerimizden Ziya Baği 21 Kasım 2016 tarihinde gözaltına alınmıştır. Alınan ilk bilgilere göre arkadaşlarımız hakkında 5 gün avukat görüş yasağı konulmuş ve yürütülen soruşturmaya ilişkin kısıtlama kararı verilmiştir. Bu nedenle suç iddialarına ilişkin herhangi bir bilgiye ulaşılamamaktadır.

Öncelikle bilinmelidir ki gözaltına alınan arkadaşlarımız İHD Mardin Şubesi’nin yöneticileri ve aktivistleridir. Bu arkadaşlarımız bölgedeki cezaevlerinde, gözaltı ve alıkonulma merkezlerinde gözaltına alınan kişilerin ve mağdurların avukatlığını yapan kişilerdir. Gözaltına alınan arkadaşlarımız birçok hak ihlalinin yaşanmasına engel olmuş ve önleyici insan hakları savunuculuğu faaliyetlerinde bulunmuşlardır.

Böylesi çatışmalı süreçlerde insan hakları savunucularının gözaltına alınması kabul edilmez. Arkadaşlarımız Seher Acay, Fevzi Adsız ve Ziya Baği ve gözaltına alınan diğer STK temsilcilerinin serbest bırakılmasını istiyor, Mardin emniyetini ve savcılığını BM İnsan Hakları Savunucularının Korunması Bildirgesi’ne uymaya davet ediyoruz.

Hukuksuz şekilde gözaltına alınan yönetici ve aktivistlerimiz derhal serbest bırakılmalıdır!

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ

Bir cevap yazın