Mayın Patlamasında Kaybettiğimiz Mücadele Arkadaşlarımızı Unutmadık, Unutturmayacağız!

31 Temmuz 2010 gecesi TPAO’ya ait Hasankeyf karayolundaki Meymûniyê boğazında bulunan Güney Raman Petrol Sahasındaki yangını söndürmeye giderken içinde bulundukları aracın yola döşenen mayının patlaması sonucu, eski şube başkanımız ve Batman Barosu eski başkanı Av. Sedat ÖZEVİN, İnsan Hakları Derneği Batman Şubesi başkanı Sadi ÖZDEMİR, Demokrasi Partisi (DEP) eski İl Başkanı Salih ÖZDEMİR ve Sıddık (Sofi) Özdemir hayatlarını kaybettiler.

1 Ağustos 2010 tarihinin sabahında üzerinde yaşadığımız coğrafyada zihinlerimizde tahribatlar ve tramvalar yaratan bir tabloyla karşı karşıya kaldık. Mayın patlaması sonucu yaşamını yitiren 4 İnsan Hakları savunucusu yoldaşımızı saygıyla anıyoruz.

Aramızdan ayrılmalarının üzerinden tam 13 yıl geçti. Bu vahim olayda yitirdiğimiz dört güzel insan yıllarca insan haklarını savunan ve bu uğurda canlarını siper eden dostlarımızdı. İnsan Hakları Derneği Ailesi olarak sadece mücadeleci yoldaşlarımızı değil, birlikte anılar biriktirdiğimiz yoldaşlarımızı kaybettiğimizin acısını ve üzüntüsünü halen ilk günkü gibi yaşıyoruz. Çalışmalarının odağına hep insan sevgisini ve saygısını koyan yoldaşlarımız için onlara temas eden bütün herkes kalplerinde aynı acıyı yaşamıştır.

Dostlarımız; İnsan Hakları Derneği, Batman Barosu ve Demokrasi Partisi’nde onurlu bir yaşam mücadelesi vermişlerdi. Kürdistan coğrafyasının geçtiği en zor dönemlerde sorumluluk ve inisiyatif almaktan hiçbir zaman geri adım atmayan yoldaşlarımızın anıları bizlere ışık olarak yol gösterecektir. Yaşam hakkının kutsallığına inanan yoldaşlarımız gibi bizler de yaşam hakkını onurlu bir şekilde savunmaya devam edeceğiz.

Maalesef yaşadığımız coğrafyada on yıllardır çatoşmalı bir süreç yaşıyoruz. Bu çatışmalı süreçten kaynaklı olarak şu anda anmalarını gerçeklerştirdiğimiz yoldaşlarımız gibi on binlerce insanımızın kaybetmenin acısını ve üzüntüsünü yaşıyoruz.

Bütün bu yaşananlara rağmen ölüm ve öldürülmelerin yaşanmaması için yıllardır sürdürülen bu çatışmanın bir an önce son bulması, barış ve müzakere sürecine tekrar geri dönülmesi ve insani değerler taşıyan herkesi bu savaşın karşısında durmaya davet ediyor, yoldaşlarımızın anıları önünde saygı ile eğiliyoruz. 

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ BATMAN ŞUBESİ