Özgür Basın Susturulamaz!

Yönetim Kurulu ve Hapishane Komisyonu üyemiz Mehmet Acettin ile Havva Cuştan, İsminaz Temel ve beraberlerinde gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılsın!

Basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü ile halkın haber alma ve gerçekleri bilme hakkına yönelik baskıların ayyuka çıktığı, görsel ve yazılı medyanın neredeyse tamamının iktidar kontrolüne alındığı ve özgür basına tahammülsüzlüğün tavan yaptığı bu gün, Türkiye en çok gazeteci tutuklayan ülke olma ayıbına yenilerini ekleme gayretindedir.

15 Haziran Cumartesi günü Varyos Yayıncılık ve aynı adreste faaliyet yürüten Etkin Haber Ajansı’na yapılan polis baskınında yayınevi ve ajans çalışanları ile o sırada orada bulunan misafirlerin hukuki gerekçe gösterilmeksizin göz altına alınmaları ve her iki kurumun da bilgisayarlarına ve dijital arşivlerine el konulması da özgür basına yönelik bir saldırıdır.

Ajans yetkilisinden alınan bilgiye göre; bu saldırı, öncesinde bir toplatma kararı tebliğ edilmemesine rağmen, Varyos Yayıncılık tarafından basılan “İstanbul Sokakta” özel sayısı hakkında toplatma kararı
olduğu gerekçesine dayandırılmıştır. Oysa hukuki süreç, toplatılan bir yayının dağıtımının suç olabilmesini toplatma kararının tebliğ edilmesine bağlamakta ve en fazla yayınevinde bulunan nüshalarına el konulmasına imkan vermektedir. Bu nedenle, yapılan baskın, gözaltı ve el koyma işlemleri ile bu yayını dağıtan herkesin gözaltına alınması hukuk dışı keyfi bir baskıyı göstermektedir.

Gözaltına alınanlar arasında şubemiz Yönetim Kurulu ve aynı zamanda Hapishane Komisyonu üyesi Mehmet Acettin ile etkinliklerimizi gazeteci olarak düzenli olarak izleyen Havva Cuştan ve İsminaz Temel’de bulunmaktadır. Yönetim Kurulu üyemiz Mehmet Acettin ile gazeteciler Havva Cuştan, İsminaz Temel ve hukuka aykırı olarak gözaltına alınan ve halen İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan Etkin Haber Ajansı çalışanları, misafirleri ve ESP yöneticileri derhal serbest bırakılsın, el konulan bilgisayar, dijital materyal ve malzemeler derhal ajans yetkililerine iade edilsin.

Özgür Basın Susturulamaz!

İnsan Hakları Derneği
İstanbul Şubesi