PKK Tarafından Alıkonulan Asker Ve Polisler Serbest Bırakılsın

Türkiye’de silahlı çatışma döneminin maalesef yeniden başlaması ile birlikte PKK/HPG tarafından alıkonulan sivil ve güvenlik personeli konusu yeniden kamuoyu gündemine gelmiştir. Geçmiş dönemde insan hakları örgütlerinin çabaları sonucu alıkonulan kişilerin tamamı sağ salim teslim alınmış ve ailelerine kavuşturulmuştur. Yakın dönemde alıkonulan 20 gümrük memuru İHD tarafından 8 Eylül günü Irak Federe Kürdistan Bölgesinde, PKK/HPG den teslim alınarak Türkiye’ye getirilmiştir.

PKK/HPG tarafından yolların kesilip, yol kontrolleri yapıldığı sırada alıkonulan asker ve polisler ise hala serbest bırakılmamıştır.

24 Temmuz 2015 günü Diyarbakır-Bingöl karayolunda polis memuru Vedat Kaya alıkonulmuştur.

28 Temmuz 2015 günü Diyarbakır-Bingöl karayolunda polis memuru Sedat Yabalak alıkonulmuştur.

13 Ağustos 2015 günü Diyarbakır-Lice karayolunda Er Sedat Sorgun alıkonulmuştur.

18 Eylül 2015 günü Dersim-Erzincan karayolunda astsubay Semih Özbey Alıkonulmuştur.

Alıkonulan kişilerin aileleri ve yakınlarının İHD ve Mazlumder’e başvuruları olmuştur.

Alıkonulanların serbest bırakılması ile birlikte kalıcı çatışmasızlığın sağlanması bakımından tahkim edilmiş bir ateşkesin zorunlu olduğunu ve böylece bir daha bu tip olayların yaşanmayacağını belirtmek istiyoruz. Türkiye’nin bir an önce 28 Şubat 2015 tarihli deklarasyon sürecine geri dönerek barış ve çözüm sürecini yeniden başlatması gerekmektedir. Hükümetin kürt siyasal hareketine yönelik yürüttüğü gözaltı ve tutuklama furyasına son vererek siyaset kurumunun itibarını zedelemekten vazgeçmesi gerekmektedir.

PKK/HPG’nin elinde tuttuğu asker ve polislerin can güvenliğinden sorumlu olduğunu, ailelerin ve demokratik kamuoyunun alıkonulan kişilerin serbest bırakılması isteğini dikkate alması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor ve bu kişileri teslim alabileceğimizi belirtiyoruz.

Hükümetin de kendi vatandaşlarının özgürlüğü ve güvenliğinden sorumlu olduğunu, bu kişilerin serbest bırakılması için elinden geleni yapması gerektiğin, İnsan Hakları örgütlerinin girişimlerini desteklemesi ve bu konuda kolaylaştırıcı bir rol oynaması gerektiğini kamuoyu önünde önemle belirtiriz.

Kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı kapsamında alıkonulanların serbest bırakılması gerektiğini hak örgütleri olarak bir kez daha ifade ediyoruz.

 

İHD Genel Merkezi                                    Mazlumder Genel Merkezi

Bir cevap yazın