Rojava devrimine ve Kobanê kantonuna yapılan saldırıları kınıyoruz.

                                              08.10.2014

19 Temmuz 2012 tarihinde Suriye’nin Rojava Bölgesi’nde Kürtler ve Kürtlerle birlikte hareket eden diğer halklar tarihsel önemde bir devrim gerçekleştirdiler. Suriye iç savaşı sürerken kendi öz yönetimlerini oluşturdular ve bunu dünyaya ilan ettiler. Rojava Devrimi’nin 2. yıldönümünde bu devrimi boğmak için çaba gösterenler boş durmadı ve cihatçı örgütleri devreye koydular. IŞİD, El Kaide, El Nusra, gibi cihatçı örgütlerin özellikle Rojava’ya yönelik saldırıları gerçekte Rojava Devrimini ve halkların öz yönetimini bozmaya dönük saldırılardır.

Gerek İHD ve diğer STK ların gerekse de siyasi partilerin Ceylanpınar-Serekaniye Bölgesi Türkiye Rojava sınır hattı raporlarında belirttiği ve yine İHD Şubelerinin raporlarında da belirtildiği gibi cihatçı örgütlerin Türkiye’yi lojistik üst olarak kullanıp değişik saldırılar gerçekleştirdikleri artık bilinmektedir.Bu durumun yanı sıra Son dönemde Rojava’nın Kobane kantonuna yönelik IŞİD saldırılarının artması ile birlikte hükümet kanadından bu gözü dönmüş yapıyı meşrulaştıran açıklamalarda bulunulmuş, hükümetin tekeli haline gelen çeşitli medya organlarınca işid zulümleri kamuoyundan saklanıp adeta hasıraltı edilmiştir.

Hükümet Türkiye’nin birkaç adım ötesinde olası bir katliama ramak kalmışken insanlık lütfünü göstermek bir yana, yangına körükle gitmiş, Türkiye işid tarafından lojistik üst olarak kullanılmaya devam etmiştir.

Barış ve çözüm ön adımlarının atıldığı şu süreçte her iki tarafça karşılıklı atılacak adımlarla sürecin devamlılığının sağlanacağı apaçık ortadayken hükümetin işid konusundaki istikrarsız samimiyetten uzak tavrının bu yoldaki tüm kazanımları yerle bir edeceği açıktır. Cihatçı örgütlerin rojavada olası bir katliama girişmesinin insanlık tarihine kara bir leke olarak düşeceği unutulmamalıdır. Hükümetle halihazırda yürüyen ve umut vaat eden barış sürecinin geleceği için Kürt temsilciler ile iyi niyet çerçevesinde müzakere yürütmeye davet ediyoruz.Rojava’nın Kürt siyasi temsilcilerinin belirttiği gibi meşru otorite olarak tanınması ve gerekli silah ve insani yardımın yapılması durumunda İŞİD tehtidini bertaraf edebileceklerdir.

Sonuç olarak Türkiye Rojava sınır hattında cihatçı güçlerin Rojava’ya yönelik saldırılara göz yumulması savaş ve saldırı suçu kapsamında yargılama konusu yapılacak eylemlerdir. Bu eylemlere göz yuman ve destek veren tüm yetkilileri buradan bir kez daha uyarıyoruz. İleride Suriye ile ilgili kurulacak uluslararası ceza mahkemesi yargılamasında Türkiyeli yetkililerin de sorumluluğu açığa çıkacaktır. Bunun yanı sıra başta Kürt halkı olmak üzere Türkiye’de barıştan, demokrasiden ve özgürlükten yana tüm kesimleri Rojava halkı ile dayanışma içinde bulunmaya ve yaşanan trajediye sessiz kalmamaya çağırıyoruz.

 İHD DOĞUBAYAZIT TEMSİLCİLİĞİ

Bir cevap yazın