Sacide (Çekmeci) Annemizi Sonsuzluğa Uğurluyoruz…

İnsan Hakları savunucusu, Derneğimizin kurucularından Sacide Annemizin aramızdan ayrılmasının acısını ve hüznünü yaşıyoruz.

12 Eylül’ün yaprak kımıldamayan karanlık koşullarında bile hak savunuculuğu yapılabileceğini tüm dünyaya gösteren bir avuç kadından biriydi Sacide Anne.

Didar Abla bu uğurda yanı başlarında can verirken can pahasına da olsa yollarına devam etme cesareti ve kararlığı gösterebilen, kendi çocukları için çıktıkları yolu bütün insanlık için, bütün insanlık değerleri için mücadeleye dönüştürebilecek kadar aklı, yüreği zengin bir avuç kadından biriydi.

Sırf varlığıyla bile insan hakları mücadelesine, insan hakları savunucularına azim ve moral kaynağı olan Sacide Annemizin aramızdan ayrılmasından büyük bir üzüntü duyuyoruz. Tek tesellimiz bize bıraktığı mücadele mirası.

İnsan hakları savunucuları olarak bir kez daha sözümüz olsun: Bu mirasa sahip çıkacak, onun yolundan mücadeleye devam edeceğiz!

Bu akşam Sacide Annemizin evinde bir anma gerçekleştirilecek, yarın ise (16 Şubat Cuma) sabah 08.00’de Gelibolu’ya uğurlanacak ve aynı gün Gelibolu’daki aile kabristanına defnedilecektir. Tüm üyelerimizi, aktivistlerimizi, duyarlı kamuoyunu her daim sevgi, saygı ve minnetle anacağımız Sacide Annemizi uğurlamaya çağırıyoruz.

İnsan Hakları Derneği
İstanbul Şubesi