Şırnak İli Cizre İlçesi’nde 27 Aralık 2014 Tarihinde Yaşanan Olaylarla İlgili Rapor

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 27 Aralık 2014 tarihinde sabah saat 04.00 sıralarında halk arasında “akrep” denilen polis aracı öncülüğünde özel harekat timleri ve bir grup sivil şahıs tarafından, İlçe Kültür Müdürlüğü binasının üst katına yerleştirilmiş “Keskin Nişancılar”ın desteğinde Nur Mahallesinde evlerinde bulunan sivil insanlara yönelik saldırı gerçekleşmiş, bu saldırı silahla yapılmış ve mahalle silahla yaylım ateşine tutulmuştur. Bu olay sonrasında meydana gelen ölüm ve yaralanmalarla ilgili olarak İHD Şırnak Şubesi Cizre ilçesine gitmiş ve çeşitli temaslarda bulunmuştur.

İHD Şırnak Şubesi tarafından oluşturulan heyet aşağıdaki gibidir:

İHD Şırnak şube başkanı Emirhan UYSAL

İHD Şırnak şube Yönetim Kurulu üyeleri Müslüm TATAR, Mucip ERDEM;

İHD Şırnak üyeleri Abdulkerim PUSAT, Filiz ÖLMEZ

HEYET GİRİŞİMLERİ

Heyet 27 Aralık 2014 tarihinde Cizre’de Cizre Devlet Hastanesi’ne giderek yaralılar ve yakınlarıyla görüşmeler yapmış, olayların meydana geldiği mahalle ziyaret edilerek oradaki sivil halk ile görüşme sağlamıştır.

HEYET ÜYELERİNİN GERÇEKLEŞTİRDİĞİ GÖRÜŞMELER

1- 27 Aralık 2014 tarihinde meydana gelen olaylarda vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan 1998 doğumlu Hekim Kasırga adlı kişi ve hastanede bulunan ailesi ziyaret edilip olayla ilgili bilgi edinilmiştir.

2- 27 Aralık 2014 tarihinde meydana gelen olaylarda vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan 10-12 yaşlarındaki Hekim Budak adlı kişinin hastanede bulunan ailesi ziyaret edilip olayla ilgili bilgi edinilmiştir.

3- DBP Cizre İlçe Başkanlığına gidilerek olaylarla ilgili bilgi alınmıştır.

4- Olayların meydana geldiği mahalle ziyaret edilerek bilgi edinildi.

MAĞDURLARLA YAPILAN GÖRÜŞMELER

Hakim KASIRGA (1988 D.lu. Kendisi tarafından aktarılanlar)

Sabah 04.00 saatlerinde başlayıp sabah 10.30’a kadar devam eden saldırı olayı şöyle gerçekleşmiştir. Akrep isimli polis aracının öncülüğünde sivil giyimli kişiler ve özel harekat timleri sokaklarda dolaşarak gördükleri herşeye ve herkese rastgele ateş ettiler. Ben de evimin önündeydim, polislerin geldiğini fark edemedim. Ateş edildiği esnada bir anda bileğimden ve kasık bölgemden yaralandığımı anladım. Feryat etmem üzerine akrabalarım tarafından hemen hastaneye götürüldüm.

HAKİM BUDAK (Akrabaları tarafından aktarılanlar)

Olaylar başka bir sokaktaydı. Bizim kaldığımız sokakta olaylar yoktu ama silah sesleri geliyordu. Polis sokaklarda gezerken gördüğü herkese rastgele ateş etti. Saçma tanesi Hakim’in burnuna isabet ederek ensesinden çıkmış. Hayati tehlikesi halen sürüyor.

Cizre Devlet Hastanesi’nde ismini vermek istemeyen bir kişi:

Yasin Özer adlı kişi Akrep’in üzerinde bulunan makineli tüfek ile açılan yaylım ateşi açılması sonucu hayatını yitirdi. Ancak Yasin, o sırada olayların olduğu yerde değildi. Herhangi bir müdahale ya da güvenlik amacı taşımaksızın ateş edilerek ölümünün gerçekleştirildiğini belirtebilirim.

HEYETİN YAPTIĞI TESPİTLER ve YARALILAR

Yaptığımız araştırma ve incelemede ilçe merkezinde provokasyon amaçlı çatışma ortamı yaratılmaya çalışıldığı görülmektedir. Gerek bu olayda, gerekse diğer bütün olaylarda polis tarafından gerekçesiz bir şekilde ve ne kadın ne çocuk, ne esnaf ne de sivil kişilere karşı en küçük bir hassasiyet göstermeden biber gazı ile sık sık müdahaleler yapılmakta, bu olaylar esnasında ise polisin rastgele ateş etmesi sonucu bizzat polisten kaynaklı ciddi olarak kamu düzeni bozulmuştur.

Polis araçlarından yüksek sesle hücum marşları(Ölürüm Türkiye’m gibi) çalınarak vatandaşlar tahrik edilmekte, sık sık Türklük vurgusu yapılıp Kürtlere yönelik aşağılayıcı ve küçültücü ifadeler kullanılarak vatandaş tahrik edilip olaylara zemin hazırlanmak istenmektedir.

YARALANANLAR

Hakim KASIRĞA (1988 D.lu. kendisi tarafından aktarılanlar)

Beyanına yukarıda yer verlmiştir.

HAKİM BUDAK (Akrabaları tarafından aktarılanlar)

Beyanlarına yukarıda yer verilmiştir.

HALİL İBRAHİM ONGUN

Olaylar esnasında pompalı tüfek yaralanması sonucu Diyarbakır Medikal hastanesinde yoğun bakıma alınmıştır. Henüz kendisiyle ya da ailesi ile görüşülememiştir. Kişinin hayati tehlikesinin sürdüğü belirtilmektedir.

ZEKİ ALAR (32)

Yaralanan Hakim Kasırğa’yı hastaneye götürmek isterken arabadan iner inmez keskin nişancı tarafından vurulduğu belirtilmektedir. Vurulduğu an üzerinde tamirci kıyafetleri varmış, hayati tehlikesi sürmekte ve ağır yaralıdır. Henüz kendisiyle ya da ailesiyle görüşme sağlanamamıştır.

HASTANEDE İSMİNİ VERMEK İSTEMEYEN BİRİ:

Karın boşluğuna isabet eden kurşun nedeniyle ameliyata alınarak tedavi edilmekte olan bir başka çocuk var, ancak kim olduğuyla ve durumuyla ilgili herhangi bir bilgi hiç kimseye verilmedi.

OLAYIN OLDUĞU SOKAKTA EDİNDİĞİMİZ BİLGİ:

Olaylar sırasında yaralı olup hastaneye kaldırılmayan yaralıların sayısının 10 kişi olduğu belirtilmektedir.

ÖLENLER

CİZRE DEVLET HASTANESİ’NDE İSMİNİ VERMEK İSTEMEYEN BİR KİŞİ:

YASİN ÖZER

YASİN ÖZER adlı kişi Akrep’in üzerinde bulunan makineli tüfek ile açılan yaylım ateşi sonucu hayatını yitirmiştir. Ancak Yasin, o sırada olayların olduğu yerde değildir. Herhangi bir müdahale ya da güvenlik amacı taşımaksızın ateş edilerek ölümü gerçekleştirildiği belirtilmektedir.

BARIŞ DALMIŞ (15)

Tepedeki keskin nişancı tarafından göğsünden tek kurşun ile vuruluyor, acilen özel bir hastaneye götürülüyor, hastanedeyken yaşamını yitiriyor.

ABDULLAH DENİZ (65)

Kendisiyle ya da ailesinden herhangi biri ile görüşme sağlanamadı. Ancak olaylar sırasında öldürüldüğü biliniyor.

SONUÇ:

27 Aralık 2014 tarihinde Cizre İlçesinde güvenlik görevlilerinin sivil giyimli kişilerle birlikte Nur mahallesine yönelik saldırısı sonucunda rastgele ateş açılması ve keskin nişancı tüfeği kullanılarak yapılan saldırıda 3 kişi yaşamını yitirmiş, 10’un üzerinde kişi yaralanmıştır.

Heyetimiz bu olayın tipik bir provokasyon yaratmaya dönük polis içerisindeki bir çete yapılanması tarafından organize edildiğini düşünmektedir.

Polisin halka yönelik davranışları düşmanca niteleyebileceğimiz türden olup, bunun acilen önlenmesi bunun için en etkili denetim mekanizmalarının kullanılması gerekmektedir.

Olayların etkili bir şekilde soruşturulup, sorumluların açığa çıkarılması gerekmektedir. Barış ve çözüm sürecinde bu tip provokasyon yaratmaya dönük olayların bir daha yaşanmaması için hükümetin etkili tedbirler alıp özellikle polis ve asker içerisindeki her türlü yasa dışı yapılanma ile etkili bir şekilde mücadele etmesi gerektiği kanaatindeyiz.

İHD ŞIRNAK ŞUBESİ

Bir cevap yazın