Sivillere Yönelik Ağır Yaşam Hakkı İhlalleri Savaş Suçudur, Sivil Ölümleri Durdurun

Devlet ile PKK arasında 24 Temmuz 2015 tarihinden itibaren yeniden başlayan silahlı çatışma ortamında sivillere yönelik saldırılarda 113 kişi yaşamını yitirmiştir. Bu oldukça ağır bir durum olup, hiçbir şekilde kabul edilemez.

Türkiye’nin 21 Ocak 1953 tarih ve 6020 ayılı kanunla onayladığı ve 30 Ocak 1953 tarihli Resmi Gazete ile yürürlüğe koyduğu Cenevre Sözleşmelerinin ortak 3. Maddesinde, sözleşmeye taraf bir ülkenin toprağında çıkacak fakat uluslar arası bir mahiyet arz etmeyecek olan silahlı bir ihtilaf halinde, ihtilaf taraflarının uyması gereken kuralar belirtilmiş ve özellikle silahlı çatışma halinde yasaklanmış faaliyetler açıkça belirtilmiştir. Buna göre hiçbir ayrım yapılmadan bilhassa sivillere yönelik hayatına veya beden bütünlüğüne kasıtlar, her şekilde katline, yaralanmasına, zülüm ve azap görmesine ve işkenceye uğramasına kesin yasak getirilmiştir.

Açıklamanın tamamı için alttaki linki tıklayınız.

Sivhttp://www.insanhaklaridernegi.org/wp-content/uploads/2015/10/Sivillere-Yönelik-Ağır-Yaşam-Hakkı-İhlalleri-Savaş-Suçudur-Sivil-Ölümleri-Durdurun.pdfillere Yönelik Ağır Yaşam Hakkı İhlalleri Savaş Suçudur, Sivil Ölümleri Durdurun

 

 

Bir cevap yazın