Sivillere Yönelik Cezalandırmalara Son Verilmelidir

Şırnak şubemize, 7 Temmuz 2020 günü yapılan başvuruda, Güngen ve Batmaz ailelerinin Şırnak’ta piknik yapmak için 5 Temmuz günü Cudi dağı eteğinde bulunan Cevizdüzü(cifane) köyüne gittikleri, daha sonra Selahattin Güngen ve Üzeyir Batmaz’ın araçlarıyla köyden ayrıldıkları, öğlen civarı bu iki kişinin aileleriyle telefonda görüştükleri daha sonra telefonlarına ulaşılamadığı ve akşam üzeri geri gelmemeleri üzerine ailelerin saat 21 civarında Şırnak merkez İkizce karakoluna giderek müracaatta bulundukları, ertesi gün 6 Temmuzda her iki kişinin kullandıkları aracın Cudi dağı eteğinde bulunduğu ancak Selahattin ve Üzeyir’in araçta olmadığı bilgisi verilmiştir. Bunun üzerine aileler 7 Temmuz günü İHD Şırnak şubesine başvuru yapmışlardır. Şubemiz de ertesi gün basın açıklaması ile durumu kamuoyu ile paylaşmış ve bu kişilerin bulunmasını istemiştir.

Şubemizin açıklama yaptığı günden sonra basında çıkan haberlerden öğrendiğimize göre her iki şahsın PKK’nin silahlı kanadı HPG tarafından olay günü cezalandırıldıklarına dair açıklama yapıldığı öğrenilmiştir.

Şırnak ilindeki bir başka vaka ile ilgili 20 Şubat 2020 günü derneğimize yapılan bir başvuruda da Çetin Güngör isimli kişinin 9 Ekim 2019 tarihinden beri kayıp olduğu bilinmektedir. Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kaybolmalarıyla ilgili soruşturma yürütüldüğü de bilinmektedir. Savcılığın bu tarz olayları aydınlatmasını ve sorumluları yargı önüne çıkarmasını bekliyoruz.

Selahattin Güngen ve Üzeyir Batmaz’in son olarak bulunduğu Şırnak ili Cudi dağı bölgesinde silahlı çatışma halinin devam ettiği ve bu bölgenin girilmesi yasak güvenlik bölgesi olduğu öğrenilmiştir.

Öncelikle belirtmek isteriz ki sivil kişilerin kaçırılarak cezalandırılma adı altında infaz edilmeleri ağır bir yaşam hakkı ihlalidir. Sivillerin zorla kaçırılarak alıkonmaları kişi güvenliği ve özgürlüğü hakkının da ağır ihlalidir. Bu durum kesinlikle kabul edilemez. Bu tarz eylemleri kınıyoruz. Umarız ki, Selahattin Güngen ve Üzeyir Batmaz’ın cezalandırıldıklarına dair açıklama yaşam hakkı ihlaline neden olacak bir infaza ilişkin değildir. Her iki kişiye henüz ulaşılamamıştır.

Silahlı çatışmanın taraflarını bir kez daha uyarıyoruz. İnsancıl hukuku düzenleyen Cenevre Sözleşmeleri ortak 3. Madde çatışma halinde sivillerin korunmasını düzenlemektedir. İnsancıl hukuk ihlallerine derhal son verilmesini, çatışma bölgesini uluslararası alanda izlemeye yetkili olan uluslararası Kızılhaç’ın Türkiye’de faaliyet yürütmesi için izin verilmesini talep ediyoruz. HPG’nin bu tarz kişileri alıkoyma ve cezalandırma pratiklerinin giderek artmasından derin endişe duyduğumuzu ve buna son vermesi gerektiğini bir kez daha belirtmek istiyoruz. HPG tarafından zorla alıkonulan kişilerin bir an önce sağsalim şekilde serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Sivilleri de çatışma bölgelerinden uzak durmaya davet ediyoruz.

Güngen ve Batmaz ailelerine sabır ve metanet diliyoruz.

İnsan Hakları Derneği