Suriye’de Gerçekleştirilen Saldırı

Türkiye’nin Suriye’nin İdlip bölgesinde bulunan askeri birliğine yönelik gerçekleştirilen saldırı sonucunda 33 askerin yaşamını yitirdiği, 32 askerin de yaralandığı yetkili makamlarca açıklanmıştır. Yaşamını yitirenlerin ailelerine, sevenlerine ve Türkiye halkına başsağlığı diler, yaralılara acil şifalar dileriz.

Mart 2011’de başlayan Suriye iç savaşının geldiğimiz aşamada Türkiye-Suriye savaşına dönüşmesi oldukça ciddi ve kaygı verici bir durumdur. Siyasi iktidarın, sorunları diyalog ve müzakere yöntemleri ile çözmek yerine sorunların sonuçlarını ortadan kaldırmak amacıyla aktif askeri hareketlilik içerisine girmesi böylesi bir durumun oluşmasına sebep olmuştur.

Bir kez daha belirtmek isteriz ki Türkiye ülke içindeki ve dışındaki Kürt Sorunu’nu demokratik ve barışçıl yollarla çözebilir, yeter ki bu konuda siyasi irade ortaya koyabilsin. Diğer ülkelerle olan sorunların barışçıl zemin ve diyalogla çözülmesi için uluslararası mekanizmaları sonuna kadar zorlaması gerekmektedir.

İnsan hakları savunucuları olarak gelinen bu aşamada savaşın büyük acı ve yıkımlara sebep olacağını, bu nedenle de herkesin savaşa karşı çıkması gerektiğini bir kez daha ifade etmek isteriz.

İnsan Hakları Derneği