TBMM Üyelerine Çağrı

İnsanlık Suçuna Ortak Olmayınız, Açık Oturumda ve Açık Oylamayla Hükümetin Yetki Talebini Reddediniz

Halkımızın büyük çoğunluğu, bütün ülkede ve bütün kesimleriyle bir araya gelerek ABD'nin Irak'a saldırısına karşı çıkmaktadır. Kamuoyu yoklamaları bu çoğunluğu %94 olarak vermektedir. Buna karşı, küçük bir azınlığın bu saldırıdan çıkarları olduğu anlaşılmaktadır.

Bu ortamda, Hükümet hava üslerimizin ve deniz limanlarımızın yabancı uzmanlarca modernizasyonu, Amerikan askerlerinin ülkemizde konuşlandırılması ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'a sevk edilmesi için TBMM'den yetki istemektedir.

Bu yetki kabul edilirse, ABD'nin saldırısına yeşil ışık yakılacak ve ülkemizin Irak'a savaş ilan etme süreci geri dönülmeyecek bir biçimde başlatılmış olacaktır.

Bizler, barışı savunanlar, ülkemizin dört bir yanında savaş karşıtı platformlarda bir araya gelen örgütlerin temsilcileri olarak, bugün TBMM'den istenen yetkinin reddedilmesi gerektiğini savunuyor ve TBMM üyelerini, halkımızın görüşleri doğrultusunda ret oyu kullanmaya çağırıyoruz.

TBMM üyeleri tüm yaşanacaklardan sorumlu olacaktır.

Hiçbir gerekçenin geçerli olmadığı bu koşullarda, halkın iradesini hiçe sayarak, bu yetkinin verilmesi doğrultusunda oy kullanacak Milletvekillerinin, halkın gerçek temsilcileri olmadığı anlamına gelecektir.

 
Rıza Ilıman Hüsnü Öndül  Mehmet Domaç Yavuz Önen Kaya Güvenç Metin Bakkalcı
Halkevleri Genel Başkanı İHD Genel Başkanı TEB Başkanı TİHV Başkanı TMMOB Başkanı TTB 2. Başkanı

Bir cevap yazın