Yeni Asır Gazetesini Kınıyoruz!

İzmir’de yayın yapan Yeni Asır gazetesinin 20 Ağustos 2020 tarihli sayısında “Terör Kampından Büyükşehir Kadrosuna” başlıklı haberin tamamen çarpıtılarak yalan bir haber yapılmış, bu haberde derneğimiz MYK üyesi ve Ege Bölge Temsilci Mehmet Aker hedef gösterilmiş ve bu yalan haber üzerinden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Soyer yıpratılmak istenmiştir.

Derneğimizin resmi web sitesindeki   “https://www.ihd.org.tr/wp-content/uploads/2015/02/suru%C3%A7-kobane-raporu-19.02.2015.pdf” linkinden  de anlaşılacağı gibi Suruç/Kobane Raporu’muzun okunması halinde gerçeğin ne olduğu ortaya çıkacaktır.

Hatırlanacağı gibi, DAİŞ/IŞİD isimli cihatçı çete yapılanmasının 2014 yılında Suriye’nin kuzeyine yönelik saldırıları ilerlemiş ve Kobane kenti kuşatma altına alınmıştı.  O dönem, hükümetin izni ile Irak’ın kuzeyindeki bölge yönetimine bağlı peşmergelerin Türkiye üzerinden Kobane kentine geçişine izin verilmiş ve Suriye’de oluşturulan koalisyon güçleri PYD’ye bağlı silahlı birliklere yardım ederek, Kobane kentinin kurtarılmasına önemli katkılar sunmuştu.

Kobane kenti IŞİD kuşatması altında iken 25 Eylül 2014 tarihinde Türkiye’deki insan hakları örgütleri olan İHD, TİHV, Uluslararası Af Örgütü, Helsinki Yurttaşlar Derneği ve Mazlum-Der temsilcilerinden oluşan bir heyet Suruç ilçesine gitmiş ve sınır geçiş noktasından Kobane’ye geçerek temaslarda bulunmuş ve hemen geri dönmüştür. IŞİD kuşatması kırılıp kent özgürlüğüne kavuştuktan sonra 6 Şubat 2015 tarihinde İHD ve TİHV heyeti Suruç ve Kobane’ye gitmeye karar vermiştir. Bu ziyaretten önce heyetin Kobane’ye geçme isteği Başbakan Yardımcılığı Ofisi’ne yazılı olarak bildirilmiş ve 6 Şubat 2015 günü için Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi’den randevu alınmıştır. 6 Şubat günü Suruç ilçesine gidilmiştir, Kaymakam Sayın Çiftçi ile görüşülmüş ve Sayın Çiftçi refakatinde Suruç’taki AFAD kampı ziyaret edilmiştir. Daha sonra Suruç Belediyesi ziyaret edilmiş ve akabinde Suruç Kaymakamının izni ile Mürşitpınar sınır geçiş noktasından Kobane’ye geçiş yapılmıştır. Kobane yönetimi Eş Başkanı Enver Müslim ile görüşme yapılmış ve kentin savaştan çıkmış hali gezilmiştir. Aynı gün heyet Suruç’a geri dönmüş ve bu ziyaretin raporu Suruç/Kobane Raporu adıyla 19 Şubat 2015 tarihinde İHD/TİHV tarafından kamuoyuyla paylaşılmıştır.

Yukarıda belirttiğimiz ziyaret kapsamında heyetimiz içerisinde o dönem MYK üyemiz olan ve halen de Ege Bölge Temsilciliğimizi yürüten Mehmet Aker de bulunmaktaydı.

Yeni Asır gazetesinin tamamen dezenformasyon amaçlı bugünkü yayını korkunçtur ve arkadaşımızın can ve mal güvenliğini tehlikeye atan bir içeriğe sahiptir. Yeni Asır gazetesini bu yalan haberi nedeniyle kınıyoruz ve arkadaşımızın yanında olduğumuzu belirtiyor, gerekli yasal yollara da başvuracağımızı ifade ediyoruz.

Yeni Asır gazetesinin bu tip yalan haberler üzerinden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Soyer’i yıpratmasının maksatlı olduğunu, gazetenin bu tarz yayının çeşitli yasadışı yapılanmaların amacına hizmet etmekten öteye gitmeyeceğini, İzmir’de herkesin beğenisini kazanmış bir belediye başkanın bu şekilde yalan haberlere dayalı olarak yıpratılamayacağını belirtmek isteriz.

Yeni Asır gazetesinin bu açıklamamızı yayınlamasını, aksi halde bu gazetenin protesto edilerek okunmaması gerektiğini de kamuoyunun takdirine sunarız.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ

GENEL MERKEZİ