YOKLUĞUM VARLIĞINA – Serpil Odabaşı / Abidin Dino Sergisi – TİHV

YOKLUĞUM VARLIĞINA

TİHV - Sergi Afişi - Haziran 2010

İşkence, yapanı var etmez, mağdurunu toplumsal alanda yok edemediği gibi!

İnsan Hakları Derneği ve 32 insan hakları savunucusu ve aydın tarafından 1990 yılında Türk Medenî Kanunu’na göre kurulmuş ve statüsü 30 Aralık 1990 tarihli ve 20741 sayılıResmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş hükümet dışı ve bağımsız bir kuruluş olan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), 2010 yılında kuruluşunun 20. yılını kutlamaktadır.

Hangi nedenle olursa olsun işkence gören kişilerin fiziksel ve ruhsal tedavi ve rehabilitasyonlarına, yakınlarının ise ruhsal tedavilerine yardımcı olan ve işkencenin önlenmesi için çalışmalar yürüten TİHV, 20 yılda 12.000 mağdura profesyonel çalışanları ve gönüllüleriyle destek vermiştir.

Ressam Serpil Odabaşı,  hazırladığı özel seçkiyle “Yokluğum Varlığına…” diyerek bir kez daha yaralı insan bedenleri ve bellekleri için empatiye davet ediyor. İnsanı, işkence ve yaşama hakkının ihlali ile tehdit altında tutan bir yapının bireylerine ve hayatlarına dokunuyor. Hak ihlallerinin sadece ihlal edileni değil, gündelik hayat yoluyla herkesi imha etmeye hazır bir süreç olduğunu anlatmaya çalışırken resimleri ile ironik çığlıklar atıyor. Mağdurların bedenlerine ve suretlerine uzanan geniş bir yelpazede, günümüz Türkiye’sinde yaşama hakkını yeniden gözden geçirmemizi istiyor.

Aynı sergide Türkiye’nin en önemli ressamlarından Abidin Dino’nun da “işkence” konulu çizimleri de yer alacaktır. 1951 yılında TKP üyelerine yönelik düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınanlar sistematik işkencenin ilk kurbanlarından olmuşlardır. Abidin Dino, yapılan sorgulamaları çizimlerine yansıtmış ve ressamın “askı işkencesindeki çığlık atan insan” figürü TİHV’in logosu olmuştur.

TİHV’in özel arşivinde yer alan çizimler işkence yasağının ne denli gerekli olduğuna ve yaşama hakkının kutsallığına Ressam Serpil Odabaşı’nın sergisiyle birlikte vurgu yapacaktır.

İşkencenin önlenmesi, en temel insan hakkı olan yaşama hakkının korunması-ayrımsız sağlanmasına dikkat çekmek amacıyla gündelik hayattaki tanıklık ve duyarlılıklarımızı seslendirmeye bir çağrı-bir çığlık olarak niteleyebileceğimiz Abidin Dino ve Serpil Odabaşı’nın “Yokluğum Varlığına” Sergisi’ne katılımınız bizleri onurlandıracaktır.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı

Sergi Açılışı

21 Haziran saat;19:00

Sergi Tarihi

21 Haziran–28 Haziran 2010

Yer

Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi E Galeri, J.F Kennedy Caddesi Kavaklıdere/Ankara

Bir cevap yazın