Yüzleşmedikçe, özür dilenmedikçe ve adalet sağlanmadıkça, affetmeyeceğiz!

DİYARBAKIR- İHD ve Kayıp yakınlarının “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 335’incisi gerçekleştirildi. Eylemde, 1991 yılında Diyarbakır’da, devlet odaklı kontra birlikleri tarafından evinden alınarak kaçırılan ve katledilen dönemin HEP Diyarbakır İl Başkanı ve İHD Diyarbakır Şubesinin kurucu ve yöneticilerinden Vedat Aydın anılarak, katillerinin bulunup yargılanması talep edildi.

İHD ve Kayıp yakınların “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 335’incisi Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirildi. Kayıp fotoğrafları ve Vedat Aydın’ın fotoğraflarının taşındığı eyleme, İHD Diyarbakır Şubesi yönetici ve üyeleri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, HDP Diyarbakır İl Örgütü yöneticileri ile kayıp yakınları katıldı. Eylemde, 1991 yılında Diyarbakır’da, devlet odaklı kontra birlikleri tarafından evinden alınarak kaçırılan ve katledilen HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın anılarak, katillerinin bulunup yargılanması talep edildi.

Oturma eyleminde Kürtçe bir konuşma yapan İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, eylemlerinin 335. haftasına ulaştığını hatırlatarak, faillerin belli olduğunu ama buna rağmen devlet tarafından korunduğuna dikkat çekti. Faillerin yanı sıra zorla kaybetme ve katletme vakalarında dönemin siyasi ve bürokratik sorumlularının da, bu sürecin bir parçası olduğunu ifade etti.

1991 yılında zorla kaybedilen ve ardından katledilen HEP Diyarbakır Vedat Aydın’ın halk tarafından sevilen bir kişi olduğuna vurgu yaparak konuşmasını sürdüren Bilici, “İnsan hakları mücadelesi açısından da çok değerli bir insandı. Arkadaşımızda, yöneticimizdi. Çok şey öğrendik ondan ve hala öğreniyoruz. İnsan hakları ve insanlık mücadelesi sürdükçe de, kişiliği ve duruşuyla bizim için bir rehberdir. Devlet tarafından, devlet yetkililerinin kararıyla evinden, aramızdan alındı. 10 Temmuz’da da onu Kürtlerin, Kürdistan’ın kalbine defin ettik” diye konuştu. 1990 yılında İHD Genel Merkezi tarafından gerçekleştirilen genel kurulda, Kürtçe bir konuşma yaparak bu alanda devrimci bir yol açtığını ifade eden Bilici, “Zorla kaybedilen ve katledilen bu insanların sorumlusu, muhatabı devlettir. Sorumlular, failler bulunup, yargılanmadıkça yakalarını bırakmayacağız” dedi.

Eyleme Aydın’ın oğlu ve kardeşinin de katıldığı görülürken, kardeşi Veysi Aydın da bir konuşma yaptı. 90’lı yıllarda işlenen cinayetlerin sorumluluğunun devlet yetkililerine ait olduğunu ifade eden Aydın “Bu süreçle ilgili devlet birimleri, yetkilileri suçludur. Dünyada örnekleri var. Halkı için mücadele eden aktif insanlar, katledilmişlerdir. Türkiye’de bu kara örneği, Kürtlerin özgürlük mücadelesine karşı yürütmüştür. Binlerce insanı, göz göre göre katlettiler” diye konuştu. Yargının bir devletin büyüklüğünün göstergesi olduğunu ifade eden Aydın, “Yüzleşmedikçe, özür dilenmedikçe ve adalet sağlanmadıkça affetmeyeceğiz” diye belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından Vedat Aydın ve tüm kayıplar anısına 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleşti.

 

İHD Diyarbakır Şubesi

 

Bir cevap yazın